Szybkie wsparcie: 511 280 732 lub [email protected]
Dominik Krawiec ✅ Ekspert SEO & WordPress

Jak stworzyć własną stronę na WordPress?

System WordPress umożliwia tworzenie własnych stron internetowych za darmo. Wszystkie pliki w najnowszej wersji możesz pobrać z oficjalnej witryny – następnie potrzebujesz już tylko hostingu i domeny. W tym poradniku przedstawię Ci krok po kroku, na jakie elementy musisz zwrócić uwagę podczas projektowania i wdrażania nowego serwisu.

Jak wygląda proces tworzenia strony na WordPress?

Zanim zabierzesz się do instalacji CMS, warto zacząć od pracy koncepcyjnej. Wordpess daje Ci bowiem wiele możliwości – za jego pośrednictwem możesz zrobić prostą stronę wizytówkę, ale też duży serwis o rozbudowanych funkcjonalnościach.

Na początku zdefiniuj potrzeby, jakie stawia Twój biznes. Jeśli świadczysz usługi lokalnie, wystarczająca będzie strona firmowa złożona z kilku podstron informujących o ofercie i danych kontaktowych. Może chcesz przy okazji prowadzić blog z eksperckimi poradnikami lub aktualnościami o firmie? Albo sprzedawać produkty w sklepie internetowym?

Najprostszym typem witryny jest tzw. one-page, czyli strona złożona tylko ze strony głównej. Taki rodzaj będzie wystarczający, gdy chcesz podsyłać wizytówkę swoim klientom, ale może okazać się zbyt mało rozbudowany, by skutecznie pozycjonować stronę w Google.

Taką prostą stronę możesz potem rozbudowywać o kolejne podstrony i sekcje, jednak najlepiej już na początku dobrać rozwiązania, które pozwolą na rozszerzanie swojej oferty. Na tym etapie zastanów się więc i rozpisz strukturę witryny – od podstron ofertowych, do zakładek typu „O nas” i podstrony z formularzem kontaktowym.

Kiedy już to zrobisz, możemy przejść do zagadnień technicznych.

Instalacja systemu WordPress – jak się do tego zabrać?

Profesjonalne strony tworzone są najczęściej na tzw. serwerze developerskim, czyli pod testowym adresem, gdzie wprowadzane są wszelkie poprawki. Zanim więc opublikujesz swoją nową witrynę pod właściwą domeną, warto zaprojektować ją np. lokalnie – na swoim komputerze – za pomocą takich narzędzi jak Xampp.

Możesz też wykorzystać darmową subdomenę swojego hostingu, którą najczęściej otrzymujesz po zakupie danego pakietu na serwerze. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że strona jest już dostępna w Internecie, a przy okazji możesz skorzystać z tzw. autoinstalatora. W ten sposób dodasz wszystkie pliki WordPressa i bazę danych w pełni automatycznie i za pomocą kilku kliknięć w panelu klienta w swoim hostingu.

Wybór odpowiedniego hostingu to bardzo rozległy temat. Najlepiej skorzystać z oferty serwerów dedykowanych do systemów WordPress – wtedy możesz mieć pewność, że hosting zawiera odpowiednie parametry do utworzenia szybkiej strony internetowej.

Jeśli nie mamy pewności, jaki hosting wybrać, warto zacząć od instalacji WordPressa lokalnie, a następnie przenieść gotowy serwis na serwer, który będzie pod niego dostosowany.

Kreator stron i dedykowane szablony WordPress – co trzeba wiedzieć?

Tworzenie strony rozpoczyna się od wyboru odpowiedniego motywu, które będzie wstępnie skonfigurowany pod nasze wymagania wizualne. Możesz wykorzystać tutaj darmowy szablon z biblioteki WordPressa lub też zakupić design przez jedną z platform oferujących tzw. motywy premium. Jednym z takich miejsc jest np. Theme Forest, gdzie znajdziesz profesjonalne templatki pod konkretne branże.

Możesz więc znaleźć projekt odpowiedni dla swojego biznesu – następnie wystarczy tylko dodać własne treści, zdjęcia i inne elementy, które sobie zaplanowaliśmy. Taki szablon kupisz w cenie od kilku do kilkudziesięciu dolarów.

Płatne szablonu wzbogacone są najczęściej o kreatory stron, dzięki którym możesz wizualnie projektować witrynę za pomocą tzw. edytora drag and drop – czyli przeciągając po prostu elementy w odpowiednie miejsca. Takimi kreatorami są np. Visual Composer, czy też WP Bakery Page Builder.

Kreator na WordPress jest zwyczajnie wtyczką, którą należy doinstalować do systemu tak jak robi się to z każdym innym pluginem.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać darmowy szablon i skonfigurować wygląd strony w tzw. edytorze blokowym Gutenberg. To uproszczony kreator stron, który jest obecny we wszystkich najnowszych wersjach systemu WordPress. Nowe funkcjonalności umożliwiają zrobienie strony zupełnie bez kodowania – wymaga to jednak odrobiny wprawy, by sprawnie poruszać się po wszystkich opcjach.

Innym darmowym rozwiązaniem jest np. Elementor – kreator stron, czy też page builder, który w bezpłatnej wersji daje podstawowe możliwości takie jak widżety, czy gotowe szablony poszczególnych sekcji na stronie.

Podsumowując, stronę na WordPress możesz zrobić zupełnie bez kodowania, wykorzystując gotowe rozwiązanie takie jak branżowe motywy, czy darmowe kreatory stron www.

Jakie pluginy warto zainstalować na nowej stronie WordPress?

Każda wtyczka zainstalowana w systemie WordPress oferuje określone funkcjonalności, o które rozbudowana zostanie Twoja strona internetowa. Jeśli więc potrzebujesz dodać formularz, ikony do social mediów, czy inny element, jaki sobie zaplanujesz – prawdopodobnie ktoś stworzył już w tym calu jakiś plugin. Warto więc rozejrzeć się w bibliotece wtyczek lub przeszukać Google.

Pamiętaj, że każdą wtyczkę warto regularnie aktualizować, a przed ich instalacją najlepiej zrobić kopię zapasową WordPressa, by cofnąć zmiany, jeśli po drodze wynikną jakieś problemy.

Istnieje szereg pluginów, które są najczęściej stosowane przy tworzeniu stron. Pisałem o nich w wielu innych wpisach na blogu. Oto kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować:

Pamiętaj, że każda wtyczka w pewien sposób wpływa na szybkość strony, a także jej bezpieczeństwo. Nie warto więc instalować zbyt wielu pluginów – ogranicz się tylko do tych rozszerzeń, których naprawdę potrzebujesz.

Czy tworzenie stron na WordPress jest trudne?

Tworzenie stron na WordPressie nie jest trudne, szczególnie dla osób, które mają już pewne doświadczenie z komputerami i podstawową wiedzę na temat internetu. Wymaga jednak czasu – jako początkujący twórca, wiele rzeczy trzeba nauczyć się po drodze. Doświadczeni webmasterzy znają skuteczne rozwiązania i szybciej poruszają się po poszczególnych opcjach, więc skorzystanie z ich pomocy może być przydatne, jeśli zależy Ci na szybkiej realizacji projektu.

Pod kątem obsługi, WordPress jest jak prosty edytor tekstu. Jeśli potrafisz używać programów takich jak Word, to prawdopodobnie dasz sobie z nim radę.

W wielu przypadkach wybierasz wygląd swojej strony z gotowych szablonów. Możesz je zmieniać, żeby pasowały do tego, co chcesz pokazać na swojej stronie. Istnieje też dużo poradników i filmików w internecie, które pokazują, jak korzystać z WordPressa. Więc zawsze możesz znaleźć pomoc, gdy czegoś nie wiesz.

Zaletą tego systemu zarządzania jest z pewnością jego uniwersalność. Jest dobry zarówno dla małych blogów, jak i dla dużych serwisów internetowych. Możesz zacząć od małej strony, a następnie ją sukcesywnie rozbudowywać, dodając więcej treści i funkcji.

Ile kosztuje zrobienie strony na WordPress?

Cena za wykonanie strony internetowej przez web developerów zależy od czynników wpływających na to, jak wiele czasu i specjalistycznych umiejętności będzie wymagał cały projekt. Prosta strona typu wizytówka może kosztować od kilkuset do 1500 złotych netto. Z każdą kolejną podstroną ta kwota zazwyczaj rośnie – zwłaszcza, gdy poszczególne elementy potrzebują dedykowanego designu i funkcjonalności.

Duża strona ofertowa, z kilkunastoma podstronami informującymi o szczegółach usług lub produktów, które sprzedajesz, kosztować będzie zazwyczaj w przedziale 2400 zł do 5000 złotych + VAT. Przy sklepach internetowych opartych o moduł WooCommerce, cena zależy w dużej mierze od ilości produktów, które należy dodać w nowym sklepie.

Jeśli potrzebujesz wyceny dla swojej nowej strony firmowej opartej o WordPress, skorzystaj z formularza poniżej.

Zadbam o Twoją stronę internetową

Wypełnij poniższy formularz - odezwę się do Ciebie, by porozmawiać o Twojej stronie internetowej.



    Wysyłając wiadomość, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu przygotowania oferty.
    🔒 Twoje dane są bezpieczne.

    Copyright 2024 WooCado - Opieka nad stroną Polityka prywatności