Szybkie wsparcie: 511 280 732 lub [email protected]
Dominik Krawiec ✅ Ekspert SEO & WordPress

Backup WordPress – jak zrobić kopię zapasową strony?

Tworzenie kopii zapasowej swojej strony internetowej to istotny, ale często pomijany etap podczas prac na witrynie. Początkujący uznają często, że nic złego nie może się wydarzyć – bardziej doświadczeni w pracy z systemem WordPress pamiętają jednak doskonale przypadki, gdy poprawnie wykonany backup pomógł im w krytycznych sytuacjach.

Nie oszukujmy się – wtyczki zawodzą, hostingi miewają awarię, a ludzie popełniają zwyczajnie błędy. Na dodatek, hakerzy czyhają na strony ze słabymi zabezpieczeniami. W każdych z tych sytuacji kopia zapasowa pozwoli na szybkie przywrócenie działającej strony firmowej, czy sklepu internetowego.

Poradnik ten przygotowałem w oparciu o 3 scenariusze, które są najczęściej spotykane w przypadku stron postawionych na WordPressie. Omówimy więc przypadki, gdy:

1) Chcę zaktualizować wtyczki – jak szybko zrobić kopię zapasową?

2) Wprowadzam zmiany na stronie – jaki backup powinienem wykonać?

3) Strona przestała działać, a nie mamy utworzonej uprzednio kopii zapasowej. Co robić?

Możesz przejść do konkretnej sekcji, klikając w jeden z powyższych odnośników.

Backup WordPress – co to jest?

Backup to proces tworzenia kompleksowej kopii zapasowej Twojej strony internetowej opartej na platformie WordPress. Taka kopia zapasowa zawiera wszystkie istotne elementy Twojej witryny, włączając w to:

Dlaczego warto tworzyć kopię zapasową swojej strony?

Największą zaletą zapisanej kopii plików i bazy danych jest spokój. Zabezpieczając się przed ewentualnymi problemami, masz pewność, że Twój biznes nie przestanie funkcjonować w sieci.

Na skutek niespodziewanych awarii, czy wirusów, strona internetowa będzie nieaktywna nawet przez kilka dni. Ostatecznie zawsze znajdziesz rozwiązanie – możesz choćby skontaktować się z hostingiem, który w większości przypadków pomoże Ci przywrócić serwis. Pamiętaj jednak, że:

  1. Hosting nie zawsze odpowiada od razu.
  2. Naprawa problemów może potrwać i wiązać się z dodatkowymi kosztami.
  3. Kiedy Twoja strona nie działa, tracisz klientów.

Aby uchronić swój biznes przed stratami, warto mieć przygotowaną aktualną kopię zapasową strony internetowej. Pozwoli ona ograniczyć czas awarii do minimum i szybko przywrócić działającą witrynę.

Wśród konkretnych zalet backupu, znajdziesz dodatkowo:

  1. Ochrona Przed Utratą Danych

W przypadku awarii serwera, ataku hakerskiego lub błędu ludzkiego, istnieje ryzyko utraty danych. Kopie zapasowe pozwalają przywrócić witrynę do poprzedniego stanu i uniknąć utraty cennych treści, czy zamówień.

  1. Bezpieczeństwo Przed Atakami Hakerskimi

Ataki hakerskie to realne zagrożenie dla witryn internetowych. Jeśli twoja strona zostanie zhakowana, kopie zapasowe pozwalają na przywrócenie jej do stanu sprzed ataku.

Przeczytaj więcej o sposobach na zabezpieczenie strony internetowej.

  1. Błędy Ludzkie i Eksperymenty

Czasem możesz popełnić błąd podczas aktualizacji witryny lub eksperymentowania z nowymi funkcjonalnościami. Kopie zapasowe pozwalają cofnąć się do stabilnej wersji strony.

  1. Skuteczne Testowanie

Tworzenie kopii zapasowych jest również przydatne podczas testowania nowych funkcji lub zmian na stronie. Jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze możesz przywrócić poprzednią wersję.

  1. Ciągłość Działania Biznesu

Jeśli prowadzisz stronę internetową firmową, utrata dostępności witryny może prowadzić do strat finansowych i reputacyjnych. Regularne kopie zapasowe zapewniają ciągłość działania biznesu.

Jak szybko zrobić kopię zapasową w WordPress?

Jeśli potrzebujesz w krótkim czasie wykonać automatyczną kopię strony, możesz skorzystać z jednej z wtyczek do zarządzania backupami w WordPressie. Większość z nich posiada darmowe wersje z podobnymi opcjami, np:

tworzenie kopii zapasowej wordpress
Przykładowy widok konfiguracji we wtyczce WPvivid.

W bibliotece wtyczek WordPress dostępnych jest wiele rozwiązań. Poniżej przygotowaliśmy listę najlpopularniejszych i darmowych pluginów.

UpdraftPlus WordPress Backup Plugin

UpdraftPlus to jedna z najpopularniejszych wtyczek do tworzenia kopii zapasowych WordPress. Pozwala na tworzenie automatycznych kopii zapasowych i ich przywracanie. Wersja darmowa oferuje wiele przydatnych funkcji.

BackWPup

BackWPup to kolejna popularna wtyczka do tworzenia kopii zapasowych WordPress. Możesz tworzyć kopie zapasowe na serwerze, w usługach chmurowych lub na innych platformach, takich jak Dropbox, Amazon S3, Google Drive itp.

Duplicator

Duplicator to wtyczka, która pozwala na tworzenie kopii zapasowych swojej strony oraz przenoszenie jej na inne serwery. Jest przydatna zarówno do kopii zapasowych, jak i migracji strony.

BackUpWordPress

Ta wtyczka jest prostą opcją do tworzenia kopii zapasowych WordPress. Możesz ustawić harmonogram tworzenia kopii zapasowych i przechowywać je na serwerze lub wysyłać na e-mail.

WPvivid Backup Plugin

WPvivid to wtyczka, która oferuje szeroki zakres funkcji do tworzenia i przywracania kopii zapasowych. Możesz tworzyć kopie zapasowe na różnych platformach, takich jak Dropbox, Google Drive, Amazon S3, a także na serwerze.

BackWPup Free – WordPress Backup Plugin

Ta wersja darmowa wtyczki BackWPup oferuje wiele przydatnych opcji do tworzenia kopii zapasowych, takich jak harmonogramy i różne lokalizacje przechowywania.

Wprowadzam małe zmiany na stronie – jaki backup powinienem zrobić?

Edytując pliki szablonu nie zawsze konieczne jest tworzenie pełnej kopii zapasowej. Oczywiście – warto taką posiadać, jednak przywracanie kompletnego backupu za każdym razem, gdy pojawią się mniejsze lub większe problemy, może zabierać zbyt wiele czasu.

W większości przypadków wystarczy przywrócić jeden lub kilka plików, które wcześniej edytowałeś. Warto więc skopiować je w nienaruszonej wersji i przechowywać w odrębnym folderze. Zmiany natomiast wprowadzamy wówczas na innym pliku (zawsze mamy pewność, że posiadamy plik, który działa bez problemów).

Warto więc tworzyć kopię wszystkich plików, ktore edytujesz, w tym:

Kopie zapasowe pojedynczych plików są szczególnie przydatne, gdy dokonujesz zmian, które mają wpływ na wygląd lub funkcjonalność strony, a chcesz mieć możliwość cofnięcia tych zmian w razie problemów. Niezależnie od tego, czy pracujesz nad pojedynczymi plikami, czy nad całą stroną, dbanie o kopie zapasowe jest ważnym aspektem utrzymania bezpiecznej i stabilnej strony WordPress.

Jak przywrócić kopię zapasową?

Niezależnie od tego, czy na stronie pojawiły się błędy i chcesz przywrócić kopię plików oraz bazy danych, czy też chcesz przenieść witrynę na inny serwer, musisz upewnić się, czy:

W pierwszej sytuacji, musisz pamiętać, że każda wtyczka tworzy kopię w inny sposób. Nie możesz np. wykorzystać kopii utworzonej z wtyczką Updraft Plus, jeśli korzystasz aktualnie z WPvivid.

Jesli nadal masz dostęp do panelu admina (kokpitu), kopię zapasową przywrócisz z poziomu ustawień danej wtyczki. Szukaj linku z tekstem „Przywróć” lub „Restore” w swoim panelu.

przywracanie kopii zapasowej
Widok pozwalający na przywrócenie danej kopii zapasowej we wtyczce WPvivid.

W przypadku manualnej kopii danych, musisz przywrócić ręcznie bazę danych oraz pliki na serwerze FTP. Oto kroki, które powinieneś wykonać:

  1. Przygotowanie kopii zapasowej – upewnij się, że masz dostęp do kopii zapasowej, którą chcesz przywrócić. Kopię zapasową powinieneś mieć zapisaną na serwerze lub w innej lokalizacji.
  2. Zaloguj się do serwera FTP – skorzystaj z klienta FTP (np. FileZilla) lub dostępu do panelu serwera, aby zalogować się na serwerze, na którym jest hostowana Twoja witryna. Wprowadź odpowiednie dane dostępowe (nazwę użytkownika, hasło, host FTP).
  3. Znajdź katalog główny witryny – przejdź do katalogu głównego swojej witryny na serwerze. Zwykle nazywa się to public_html lub www.
  4. Usuń obecną zawartość witryny (opcjonalne) – jeśli chcesz całkowicie zastąpić aktualną zawartość witryny kopią zapasową, możesz usunąć wszystkie pliki i foldery na serwerze, z wyjątkiem folderu wp-content, który zawiera wtyczki, motywy i pliki multimedialne. To jest opcjonalne i można tego uniknąć, jeśli przywracasz tylko niektóre elementy.
  5. Przenieś pliki kopii zapasowej na serwer – przejdź do katalogu, w którym chcesz przywrócić kopię zapasową, i przesuń lub wgraj pliki kopii zapasowej (zawierające pliki WordPress) na serwer przy użyciu FTP.
  6. Przywracanie bazy danych (jeśli konieczne) – jeśli Twoja kopia zapasowa zawiera również bazę danych, otwórz panel administracyjny swojego hostingu i dostęp do narzędzi zarządzania bazami danych (np. phpMyAdmin). Stwórz nową bazę danych, jeśli to konieczne. Następnie zaimportuj dane z kopii zapasowej bazy danych do nowej bazy danych.
  7. Zaktualizuj ustawienia w pliku wp-config.php – jeśli zmieniłeś bazę danych lub inne ustawienia w trakcie przywracania kopii zapasowej, upewnij się, że plik wp-config.php jest zaktualizowany z odpowiednimi informacjami.
  8. Przywracanie ustawień permalinks (opcjonalne) – jeśli zmieniałeś ustawienia permalinks, może być konieczne ich przywrócenie w panelu WordPress.
  9. Przetestuj witrynę – po przywróceniu kopii zapasowej sprawdź swoją witrynę, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie.

Jak widzisz, manualne przywracanie kopii jest bardzo pracochłonne i stresogenne, stąd często lepszym wyborem jest skorzystanie z jednej z wtyczek, które ułatwiają do maksimum prace z backupami. Jeśli nie czujesz się pewnie w pracy z serwerem i bazą danych, warto skonsultować się z dostawcą hostingu lub zlecić tę operację specjaliście ds. WordPress.

Jak przywrócić kopię zapasową w panelu hostingu?

Świat podobno dzieli się na tych, którzy wykonują kopie zapasowe oraz na ludzi, którzy dopiero zaczną to robić. Jesli Twoja strona przestała działać, a nie masz zrobionego backupu, prawdopodobnie już wkrótce zaczniesz zaliczać się do drugiej grupy osób. Tymczasem, zastanawiasz się pewnie, jak przywrócić działającą stronę, jeśli nie robiłeś wcześniej kopii.

Ostatnią deską ratunku w tym przypadku może okazać się Twój hosting. Wiekszość popularnych firm oferujących usługi hostingowe, w standardzie mają już wykonywanie kopii zapasowych plików swoich klientów. Backupy te mogą być wykonywane codziennie lub w większych odstępach czasu – tutaj zależnie od wybranego hostingu.

Powinieneś teraz zalogować się do panelu w swoim hostingu i poszukać zakładki z opcjami dotyczącymi przywracania kopii zapasowych. Tutaj ponownie każda firma może mieć tę opcję ukrytą w innym miejscu, stąd najlepiej:

Otrzymasz w ten sposób informację, co zrobić, by przywrócić swoją stronę. Trzecia opcja to oczywiście skorzystanie z usług specjalistów, którzy nie tylko naprawią Twoją stronę, ale też zadbają, by więcej nie sprawiała takich problemów. Zamów opiekę nad swoją stroną internetową.

W poradniku tym przedstawiłem najpopularniejsze metody tworzenia kopii zapasowych. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem robienia backupów, warto regularnie sprawdzać, czy w razie jakiechkolwiek awarii na stronie, jesteś w stanie szybko przywrócić działający serwis. Nie chcesz przecież tracić klientów, stąd lepiej dmuchać na zimne.

Zadbam o Twoją stronę internetową

Wypełnij poniższy formularz - odezwę się do Ciebie, by porozmawiać o Twojej stronie internetowej.



    Wysyłając wiadomość, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu przygotowania oferty.
    🔒 Twoje dane są bezpieczne.

    Copyright 2024 WooCado - Opieka nad stroną Polityka prywatności