Szybkie wsparcie: 511 280 732 lub [email protected]
Dominik Krawiec ✅ Ekspert SEO & WordPress

Jak wstawić Mapę Google na swoją stronę WordPress?

Mapy Google to dzisiaj nieodłączny element prowadzenia biznesu w sieci, zwłaszcza, gdy działamy na lokalnym rynku. Wizytówka Google My Business pozwala szybko zweryfikować daną firmę, przejrzeć opinie pozostawione przez klientów, a także szybko skontaktować się z najbliższym oddziałem. W tym poradniku pokażę Ci, w jaki sposób wstawić mapę Google na swojej stronie internetowej opartej o WordPress.

Mapa Google na stronie – czy warto ją dodać?

Mapa dojazdu umieszczona na własnej stronie internetowej pozwoli szybko zlokalizować firmę potencjalnym klientom. Jeśli ktoś szuka wskazówek dojazdu do Twojego biura lub sklepu, za pomocą tego widżetu szybko wrzuci współrzędne do nawigacji. Moim zdaniem to rozwiązanie ma same plusy i niewiele minusów – element z mapą nie wpłynie negatywnie na wygląd, ani prędkość witryny. Stanowi za to element wpływający na zaufanie potencjalnego klienta do Twojej marki.

Jeśli posiadasz więcej niż jedną lokalizację w danym mieście, możesz na mapie zaznaczyć pinezki dla każdej z nich. W ten sposób użytkownik wybierze tę, do której ma najszybszy dojazd.

Mapę możesz dodać w formie wspomnianej wyżej pinezki, ale też jest opcja udostępnienia widoku z wizytówki w Google – obok mapy wyświetli się wówczas nazwa firmy, dane kontaktowe, a także liczba opinii pozostawiona przez użytkowników.

Jakie są sposoby na wstawienie mapy Google na stronę WordPress?

Istnieją 3 najpopularniejsze sposoby na dodanie mapy Google na stronie firmowej. Pierwszy z nich wymaga jedynie skopiowanie fragmentu kodu z wizytówki. Drugi i trzeci sposób jest trochę bardziej skomplikowany, ale pozwala też na lepsze dopasowanie wyglądu mapy do designu naszej witryny.

Sposób 1: Dodanie kodu z wizytówki w Google

Przejdź do wizytówki swojej firmy w Google Maps:

Następnie kliknij w przycisk Udostępnij i wybierz zakładkę Umieszczanie mapy:

umieszczanie mapy

Skopiuj podany kod HTML. Jest to skrypt, który doda mapę na Twoją stronę. Musisz go teraz wkleić w wybranym miejscu na swojej witrynie, np. w moduł Własny HTML:

blok własny html

Gotowy kod powinien wyglądać mniej więcej tak:

kod mapy google

Zostanie on zamieniony na interaktywną mapę, którą widzieliśmy w podglądzie naszej wizytówki.

Jak dodać pinezkę na mapie?

Jeśli Twoja firma nie posiada jeszcze wizytówki w Google Maps, możesz wstawić mapę wskazującą zwyczajnie na adres Twojej siedziby. Proces jest podobny, tylko w pierwszym kroku, zamiast udostępniania wizytówki, wpisz miasto, nazwę ulicy i numer:

udostępnianie pinezki google

Sposób 2: Moje Mapy Google

Za pośrednictwem Google My Maps możesz tworzyć wiele map, a następnie udostępniać je użytkownikom lub umieszczać na własnej stronie WordPress.

Przejdź na stronę: https://www.google.com/intl/pl_PL/maps/about/mymaps/, a następnie kliknij przycisk Wypróbuj.

panel google my maps

Z tego miejsca możesz dodać nową mapę:

tworzenie nowej mapy

Po wyborze właściwej lokalizacji, możesz nadać swojej mapie własną nazwę (kliknij w „Mapa bez nazwy„). W kolejnym kroku wybierz Udostępnij i zaznacz checkboxy związane z dostępnością:

udostępnij mapę

Po poprawnej konfiguracji, kliknij w ikonkę trzech kropek obok nazwy mapy i wybierz Umieść na mojej stronie:

umieść na mojej stronie

Otrzymasz kod do wklejenia w panelu WordPress:

kod html moje mapy

Sposób 3: Wstawienie mapy Google za pomocą pluginu

Ostatnią metodą na wstawienie mapy na swoją stronę internetową jest wykorzystanie jednej z wtyczek dostępnych w repozytorium WordPress. Masz tutaj kilka opcji do wyboru. Przetestujmy to jednak na przykładzie pluginu WP Go Maps (wcześniej nazwana WP Google Maps):

wtyczka wp go maps

Po zainstalowaniu wtyczki, w panelu bocznym kokpitu WordPress znajdziesz nową zakładkę Mapy. Wybierz ją, by przejść do listy utworzonych lokalizacji.

wp map go lista

Wybierz działanie Edycja, by przejść do ustawień nowej mapy na stronę:

ustawienia wtyczki mapy google

Jeśli chcesz wykorzystać Google API, naciśnij przycisk Continue w prawym dolnym rogu ekranu. W kolejnym kroku będzie potrzebny klucz, który wygenerujesz tutaj: https://console.cloud.google.com/google/maps-hosted

Google Maps Platform jest opcją płatną. Więcej informacji o aktualnym cenniku znajdziesz tutaj: https://developers.google.com/maps/billing-and-pricing/billing?hl=pl

Dostępny jest jednak darmowy limit w wysokości 200$ lub 300$ (wystarczy na około 20 tysięcy wyświetleń mapy). Po przekroczeniu limitu Twój rachunek zostanie obciążony za każde kolejny wyświetlenie, zgodnie z powyższym cennikiem. Jeśli nie ustawisz płatności, mapa przestanie działać – darmowe API jest więc dostępne tylko dla małych stron.

Jeśli ustawisz konto tylko na darmowy limit, po jego przekroczeniu mapa przestanie działać. W jej miejsce pojawi się komunikat: „Ta strona nie może poprawnie wczytać Map Google„.

Wtyczka oferuje jednak darmową konfigurację bez dodatkowych opcji. Jeśli chcesz wypróbować możliwości pluginu bez połączenia z Google Maps Platform kliknij w Not ready? Skip for now!

Możesz wówczas skonfigurować mapę za pomocą Open Street Map:

open street map

Dodanie mapy na stronie – jaką metodę wybrać?

W większości przypadków dla prostych stron kontaktowych umieszczenie darmowej mapy Google zgodnie ze sposobem #1 lub #2 będzie wystarczające. Jeśli jednak chcesz urozmaicić wygląd mapy – dodać elementy wizualne lub dedykowaną pinezkę z własnym logo, wtedy konieczna jest konfiguracja Google Maps API. Skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy Ci w dostosowaniu zaawansowanej mapy na stronie WordPress.

Zadbam o Twoją stronę internetową

Wypełnij poniższy formularz - odezwę się do Ciebie, by porozmawiać o Twojej stronie internetowej.



    Wysyłając wiadomość, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu przygotowania oferty.
    🔒 Twoje dane są bezpieczne.

    Copyright 2024 WooCado - Opieka nad stroną Polityka prywatności