Przewodnik ten obejmie proces przeniesienia strony WordPress na nowy serwer, podkreślając znaczenie płynnego przejścia. Migracja witryny WordPress może powodować wiele obaw – nie tylko o prawidłowe funkcjonowanie strony internetowej. Innym zmartwieniem właścicieli firm jest to, czy przenoszenie WordPressa może przynieść negatywne skutki choćby dla pozycjonowania. W tym poradniku pokaże Ci krok po kroku jak prawidłowo przeprowadzić przeniesienie strony na inny hosting, w taki sposób, by zminimalizować szanse na spadki sprzedaży, czy pozycji w wyszukiwarce Google.
Przeniesienie strony internetowej WordPress na inny hosting lub domenę jest znacznie prostsze dzięki użyciu specjalnych wtyczek, takich jak All-in-One WP Migration. Ta metoda pozwala na efektywne i bezproblemowe przenoszenie, zwracając uwagę na ważne aspekty, takie jak wersja PHP hostingu i dokładne weryfikowanie parametrów oraz ofert różnych dostawców hostingu przed dokonaniem transferu.
Istnieje wiele bezpłatnych pluginów, które umożliwiają przeniesienie całej strony internetowej opartej o system WordPress na nowy serwer. Najpopularniejsze z nich to All-in-One WP Migration, Duplicator, czy UpdraftPlus. Tak naprawdę, jeżeli korzystasz z wtyczki do kopii zapasowych, z dużym prawdopodobieństwem pomoże Ci ona w prawidłowej, szybkiej migracji serwisu.
W tym poradniku przejdziemy przez cały proces, wykorzystując wtyczkę Duplicator:
Ogromna zaletą tej wtyczki jest to, że nie musisz martwić się nawet o instalację WordPressa na nowym serwerze. Wystarczy, że przerzucisz instalator, który wygeneruje plugin, a całość zrobi się automatycznie. Jedyne, co będzie tak naprawdę potrzebne to baza danych, którą łatwo utworzysz w panelu swojego nowego hostingu.
Po instalacji i włączeniu wtyczki, zobaczysz widok opisujący najważniejsze funkcje pluginu. Znajdziesz też tutaj przycisk, który umożliwi Ci utworzenie pierwszego pakietu, tj. kopii Twojej strony www.
Po kliknięciu w ten button przejdziesz do konfiguracji niezbędnej przy przenoszeniu strony na nowy serwer:
Możesz tutaj określić nazwę pakietu oraz lokalizację na serwerze, w której zostaną zapisane pliki archiwum i instalatora.
Klikając Dalej, przejdziesz do skanowania witryny:
Następnie zobaczysz podsumowanie:
Jeśli przy wszystkich pozycjach w sekcji Konfiguracja oraz Archiwum widzisz status pozytywny, przejdź dalej, klikając w przycisk Kompilacja.
Po zakończeniu procesu tworzenia archiwum i instalatora, możesz pobrać oba pliki:
Oto krótkie wyjaśnienie, za co odpowiedzialne są pliki, które wygenerowała wtyczka Duplicator:
Oba pliki musisz teraz przegrać na serwer FTP, który wykupiłeś na nowym hostingu. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, wyszukaj w Google frazę zawierającą nazwę hostingu + ftp, np. „dbhosting ftp”. Większość popularnych hostingodawców posiada rozbudowaną bazę wiedzy, w której znajdziesz także poradnik dotyczący tworzenia konta FTP i łączenia się z serwerem za pomocą programu FileZilla lub WinSCP.
Każda firma hostingowa posiada tutaj trochę inny proces, dlatego warto posiłkować się tutorialami, które przygotowali.
W przypadku, gdy Twoja domena zostanie w poprzedniej firmie hostingowej, musisz przekierować ją na adresy DNS nowego serwera. W tym celu przejdź do panelu klienta, znajdź sekcję z listą wykupionych domen i poszukaj opcji nazwanej w stylu „Zmień rekordy DNS„.
Tutaj ponownie każda firma może inaczej nazywać miejsce edycji strefy DNS. W razie problemów, skontaktuj się z obsługą techniczną, by osoba z helpdesku skierowała Cię do odpowiedniego miejsca w panelu klienta.
W nowym panelu hostingu dodaj domenę zarejestrowaną w innym miejscu i przypisz jej katalog na serwerze FTP, w którym przed chwilą umieściliśmy pliki instalatora do migracji WordPressa.
Przygotowanie nowej bazy danych jest konieczne przed rozpoczęciem migracji na nowym serwerze. Zanim przejdziesz do instalacji WordPressa, musisz posiadać:
Jeśli posiadasz już powyższe dane logowania, możemy przejść do ostatniego punktu, tj. przenoszenia WordPressa na inny serwer.
Jeśli propagacja rekordów DNS została już przeprowadzona (zwykle zajmuje to do kilku godzin, maksymalnie 24h), a domena jest podpięta pod właściwy katalog na nowym serwerze – przejdźmy do instalacji pakietu migracyjnego.
W kroku pierwszym wgraliśmy na sewer FTP dwa pliki: Installer.php oraz archiwum zip z kopią strony.
To, co teraz należy zrobić to wpisać w adresie przeglądarki nazwę domeny + installer.php, czyli np.
http://moja-nowa-domena.pl/installer.php
Powinieneś zobaczyć taki widok:
W sekcji Setup musisz teraz wpisać dane logowania do nowej bazy danych, którą utworzyliśmy w kroku trzecim:
Po kliknięciu Validate, wtyczka Duplicator sprawdzi, czy wszystko jest poprawnie skonfigurowane przed wykonaniem migracji. Jeśli w podsumowaniu widzisz wszystko na zielono, zaznacz na samym dolę zgodę z regulaminem i kliknij przycisk Next.
Instalacja strony właśnie się rozpoczyna:
Po zakończeniu procesu instalacji, zobaczysz możesz zobaczyć ostrzeżenia o wyłączeniu niektórych wtyczek. Jeśli takie się pojawią, w panelu na nowej stronie konieczne będzie ponowne włączenie wskazanych pluginów.
Przetestuj swoją stronę na WordPress, a jeśli wszystko wygląda w porządku – zaloguj się do panelu administratora. Jeśli to zrobisz, pliki instalacyjne zostaną automatycznie usunięte, a migracja strony dobiegnie końca.
Migracja witryny za pomocą wtyczki jest prosta i nie wymaga zbyt wielkiej wiedzy technicznej. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chcesz wykorzystywać pluginów, całość możesz wykonać ręcznie.
Oto krótka instrukcja jak to zrobić:
To jedno z częstych pytań, które otrzymuję od swoich klientów. Za decyzją o zmianie hostingu może stać wiele przyczyn – od zbyt drogiego abonamentu przy przedłużaniu usługi, po zbyt wolne parametry serwera, czy kiepską obsługę techniczną, która zbyt długo odpisuje na wiadomości. Jednocześnie często firmy boją się to zrobić z uwagi na wypracowane dotychczas pozycje w wyszukiwarce Google.
Jeśli cała migracja jest przeprowadzono kompleksowo, a strona nie zostanie wyłączona na dłuższy czas – pozycjonowaniu nie powinno nic zaszkodzić. Oczywiście, w grę wchodzą tutaj również parametry dotyczące wydajności nowego hostingu – jeśli przeniesiemy serwis na gorszy hosting, strona będzie wolniej się ładować. To z kolei może prowadzić do spadku pozycji w Google. Warto więc dokładnie przeanalizować specyfikację techniczną, którą oferuje firma hostingowa.
Wypełnij poniższy formularz - odezwę się do Ciebie, by porozmawiać o Twojej stronie internetowej.