Szybkie wsparcie: 511 280 732 lub [email protected]
Dominik Krawiec ✅ Ekspert SEO & WordPress

Migracja WordPress – jak przenieść stronę na nowy hosting?

Przewodnik ten obejmie proces przeniesienia strony WordPress na nowy serwer, podkreślając znaczenie płynnego przejścia. Migracja witryny WordPress może powodować wiele obaw – nie tylko o prawidłowe funkcjonowanie strony internetowej. Innym zmartwieniem właścicieli firm jest to, czy przenoszenie WordPressa może przynieść negatywne skutki choćby dla pozycjonowania. W tym poradniku pokaże Ci krok po kroku jak prawidłowo przeprowadzić przeniesienie strony na inny hosting, w taki sposób, by zminimalizować szanse na spadki sprzedaży, czy pozycji w wyszukiwarce Google.

Migracja strony internetowej – najważniejsze informacje

Jak przenieść WordPressa za pomocą darmowych wtyczek?

Przeniesienie strony internetowej WordPress na inny hosting lub domenę jest znacznie prostsze dzięki użyciu specjalnych wtyczek, takich jak All-in-One WP Migration. Ta metoda pozwala na efektywne i bezproblemowe przenoszenie, zwracając uwagę na ważne aspekty, takie jak wersja PHP hostingu i dokładne weryfikowanie parametrów oraz ofert różnych dostawców hostingu przed dokonaniem transferu.

Istnieje wiele bezpłatnych pluginów, które umożliwiają przeniesienie całej strony internetowej opartej o system WordPress na nowy serwer. Najpopularniejsze z nich to All-in-One WP Migration, Duplicator, czy UpdraftPlus. Tak naprawdę, jeżeli korzystasz z wtyczki do kopii zapasowych, z dużym prawdopodobieństwem pomoże Ci ona w prawidłowej, szybkiej migracji serwisu.

W tym poradniku przejdziemy przez cały proces, wykorzystując wtyczkę Duplicator:

duplicator wordpress

Ogromna zaletą tej wtyczki jest to, że nie musisz martwić się nawet o instalację WordPressa na nowym serwerze. Wystarczy, że przerzucisz instalator, który wygeneruje plugin, a całość zrobi się automatycznie. Jedyne, co będzie tak naprawdę potrzebne to baza danych, którą łatwo utworzysz w panelu swojego nowego hostingu.

Krok 1: Utwórz pierwszy pakiet do migracji WordPressa na inny serwer

Po instalacji i włączeniu wtyczki, zobaczysz widok opisujący najważniejsze funkcje pluginu. Znajdziesz też tutaj przycisk, który umożliwi Ci utworzenie pierwszego pakietu, tj. kopii Twojej strony www.

utwórz pierwszy pakiet duplicator

Po kliknięciu w ten button przejdziesz do konfiguracji niezbędnej przy przenoszeniu strony na nowy serwer:

migracja wordpress

Możesz tutaj określić nazwę pakietu oraz lokalizację na serwerze, w której zostaną zapisane pliki archiwum i instalatora.

Klikając Dalej, przejdziesz do skanowania witryny:

skanowanie witryny duplicator

Następnie zobaczysz podsumowanie:

podsumowanie skanowania

Jeśli przy wszystkich pozycjach w sekcji Konfiguracja oraz Archiwum widzisz status pozytywny, przejdź dalej, klikając w przycisk Kompilacja.

kompilowanie pakietu do migracji wordpress

Po zakończeniu procesu tworzenia archiwum i instalatora, możesz pobrać oba pliki:

pobierz pliki instalacyjne

Oto krótkie wyjaśnienie, za co odpowiedzialne są pliki, które wygenerowała wtyczka Duplicator:

Oba pliki musisz teraz przegrać na serwer FTP, który wykupiłeś na nowym hostingu. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, wyszukaj w Google frazę zawierającą nazwę hostingu + ftp, np. „dbhosting ftp”. Większość popularnych hostingodawców posiada rozbudowaną bazę wiedzy, w której znajdziesz także poradnik dotyczący tworzenia konta FTP i łączenia się z serwerem za pomocą programu FileZilla lub WinSCP.

Każda firma hostingowa posiada tutaj trochę inny proces, dlatego warto posiłkować się tutorialami, które przygotowali.

Krok 2: Zmień rekordy DNS swojej domeny internetowej

W przypadku, gdy Twoja domena zostanie w poprzedniej firmie hostingowej, musisz przekierować ją na adresy DNS nowego serwera. W tym celu przejdź do panelu klienta, znajdź sekcję z listą wykupionych domen i poszukaj opcji nazwanej w stylu „Zmień rekordy DNS„.

Tutaj ponownie każda firma może inaczej nazywać miejsce edycji strefy DNS. W razie problemów, skontaktuj się z obsługą techniczną, by osoba z helpdesku skierowała Cię do odpowiedniego miejsca w panelu klienta.

W nowym panelu hostingu dodaj domenę zarejestrowaną w innym miejscu i przypisz jej katalog na serwerze FTP, w którym przed chwilą umieściliśmy pliki instalatora do migracji WordPressa.

Krok 3: Utwórz nową bazę danych MySQL

Przygotowanie nowej bazy danych jest konieczne przed rozpoczęciem migracji na nowym serwerze. Zanim przejdziesz do instalacji WordPressa, musisz posiadać:

Jeśli posiadasz już powyższe dane logowania, możemy przejść do ostatniego punktu, tj. przenoszenia WordPressa na inny serwer.

Krok 4: Właściwa migracja WordPress

Jeśli propagacja rekordów DNS została już przeprowadzona (zwykle zajmuje to do kilku godzin, maksymalnie 24h), a domena jest podpięta pod właściwy katalog na nowym serwerze – przejdźmy do instalacji pakietu migracyjnego.

W kroku pierwszym wgraliśmy na sewer FTP dwa pliki: Installer.php oraz archiwum zip z kopią strony.

To, co teraz należy zrobić to wpisać w adresie przeglądarki nazwę domeny + installer.php, czyli np.

http://moja-nowa-domena.pl/installer.php

Powinieneś zobaczyć taki widok:

deployment duplicator

W sekcji Setup musisz teraz wpisać dane logowania do nowej bazy danych, którą utworzyliśmy w kroku trzecim:

import bazy danych

Po kliknięciu Validate, wtyczka Duplicator sprawdzi, czy wszystko jest poprawnie skonfigurowane przed wykonaniem migracji. Jeśli w podsumowaniu widzisz wszystko na zielono, zaznacz na samym dolę zgodę z regulaminem i kliknij przycisk Next.

Instalacja strony właśnie się rozpoczyna:

przenoszenie strony duplicator

Po zakończeniu procesu instalacji, zobaczysz możesz zobaczyć ostrzeżenia o wyłączeniu niektórych wtyczek. Jeśli takie się pojawią, w panelu na nowej stronie konieczne będzie ponowne włączenie wskazanych pluginów.

Przetestuj swoją stronę na WordPress, a jeśli wszystko wygląda w porządku – zaloguj się do panelu administratora. Jeśli to zrobisz, pliki instalacyjne zostaną automatycznie usunięte, a migracja strony dobiegnie końca.

Jak ręcznie przenieść WordPressa na inny serwer?

Migracja witryny za pomocą wtyczki jest prosta i nie wymaga zbyt wielkiej wiedzy technicznej. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chcesz wykorzystywać pluginów, całość możesz wykonać ręcznie.

Oto krótka instrukcja jak to zrobić:

1. Wykonaj eksport bazy danych

2. Skopiuj pliki strony

3. Przygotuj bazę danych na nowym serwerze

4. Zaimportuj bazę danych

5. Skonfiguruj plik wp-config.php

6. Prześlij pliki na nowy serwer

Czy przenoszenie strony WordPress na nowy serwer może zaszkodzić pozycjonowaniu?

To jedno z częstych pytań, które otrzymuję od swoich klientów. Za decyzją o zmianie hostingu może stać wiele przyczyn – od zbyt drogiego abonamentu przy przedłużaniu usługi, po zbyt wolne parametry serwera, czy kiepską obsługę techniczną, która zbyt długo odpisuje na wiadomości. Jednocześnie często firmy boją się to zrobić z uwagi na wypracowane dotychczas pozycje w wyszukiwarce Google.

Jeśli cała migracja jest przeprowadzono kompleksowo, a strona nie zostanie wyłączona na dłuższy czas – pozycjonowaniu nie powinno nic zaszkodzić. Oczywiście, w grę wchodzą tutaj również parametry dotyczące wydajności nowego hostingu – jeśli przeniesiemy serwis na gorszy hosting, strona będzie wolniej się ładować. To z kolei może prowadzić do spadku pozycji w Google. Warto więc dokładnie przeanalizować specyfikację techniczną, którą oferuje firma hostingowa.

Zadbam o Twoją stronę internetową

Wypełnij poniższy formularz - odezwę się do Ciebie, by porozmawiać o Twojej stronie internetowej.



    Wysyłając wiadomość, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu przygotowania oferty.
    🔒 Twoje dane są bezpieczne.

    Copyright 2024 WooCado - Opieka nad stroną Polityka prywatności