Szybkie wsparcie: 511 280 732 lub [email protected]
Dominik Krawiec ✅ Ekspert SEO & WordPress

Strona z wpisami WordPress – jak ją ustawić?

W systemie WordPress możesz ustawić statyczną stronę główną, a także podstronę odpowiedzialną za wyświetlanie listy wpisów. W tym poradniku pokażę Ci krok po kroku, w jaki sposób przygotować wygląd swojego bloga. 

Po co tracisz czas?

Ciągłe wprowadzanie poprawek na swojej stronie to uciążliwe zajęcie.
Z pewnością masz ważniejsze sprawy na głowie.
Zadbam o Twojego WordPressa.

... jeśli koniecznie chcesz zrobić to samodzielnie

Wykonaj poniższe kroki.

Czym jest strona z wpisami na WordPress?

W odróżnienia od statycznych stron informacyjnych, strona z wpisami zmieni się za każdym razem, gdy opublikujesz nowy post na blogu lub w aktualnościach o swojej firmie. W panelu WordPressa zauważysz, że rozdzielono treści na dwie główne zakładki: Strony oraz Wpisy. Ta druga odpowiada właśnie za treści blogowe lub poradnikowe, a także newsy. Znajdziesz tam listę wszystkich artykułów, a także filtry i sortowania umożliwiające ich wyszukiwanie, czy porządkowanie. Strona z wpisami wyświetla najnowsze teksty, które publikujesz na blogu.

Jak dodać bloga do strony?

W domyślnych ustawieniach wpisy, które publikujesz, wyświetlają się bezpośrednio na stronie głównej. Wynika to z faktu, że WordPress został utworzony jako platforma blogowa, a później dopiero wyewoluował do CMS, na którym możemy tworzyć całe strony internetowe. 

Krok 1: Utwórz stronę z wpisami

Aby dodać zakładkę z wpisami na blogu, na początek przejdź w kokpicie do Strony > Dodaj nową. Musisz przygotować prostą podstronę, która będzie odpowiedzialna za wyświetlanie postów. Nadaj jej nazwę typu Blog, Poradnik lub Aktualności – w zależności od tego, jak chcesz ją wyświetlać w witrynie.

strona z wpisami krok 1

Krok 2: Ustaw wyświetlanie strony z wpisami

Teraz przejdź do zakładki Ustawienia > Czytanie. Masz tutaj możliwość ustawienia statycznej strony głównej, a także strony z wpisami. W tym drugim przypadku wybierz z listy odpowiednią podstronę, którą utworzyliśmy w kroku pierwszym.

ustawienia strony głównej i strony z wpisami

 W tym kroku możesz również określić, ile najnowszych wpisów powinno wyświetlać się na pierwszej stronie bloga. Jak widzisz na screenie powyżej, domyślna ilość to 10 postów. Zmień tę wartość, jeśli chcesz pokazywać mniej lub więcej artykułów na stronie głównej bloga.

Krok 3: Ustaw wygląd wpisów

Przejdź teraz do swojej nowej podstrony z wpisami. Domyślnie powinna wyświetlać najnowsze posty zgodnie z ustawieniami Twojego szablonu. Najnowsze motywy umożliwiają edycję bloga bez konieczności używania narzędzi takich jak Elementor. Jeśli Twoja strona opiera się o podobną wtyczkę, zastanów się, czy nie warto odświeżyć projektu swojej strony internetowej. Elementor, czy inne tzw. page buildery, potrafią znacząco spowalniać szybkość ładowania witryny.

W górnym pasku admina wybierz opcję Edytuj witrynę, aby przejść do edytora blokowego Gutenberg.

Z tego miejsca możesz konfigurować wygląd listy wpisów, dodając np. nowe elementy jak Obrazek wyróżniający, czy zmieniając wielkość tytułu postów na blogu.

edycja strony z wpisami wordpress

Wymaga to odrobiny wprawy – klikając w poszczególne elementy tzw. pętli wpisów, z prawej strony wyświetlą się opcje przypisane do każdego bloku. Dla przykładu, jeśli klikniesz blok zawierający datę wpisu, zobaczysz ustawienia umożliwiające wyświetlenie daty w wybranym formacie, czy też dodanie daty ostatniej modyfikacji wpisu.

data wpisu wordpress

Krok 4: Dodaj bloga do menu

Jeśli wszystko jest już gotowe, pozostaje podpiąć naszego nowego bloga do menu na stronie, by użytkownicy mogli łatwo się do niego dostać. Przejdź do zakładki Wygląd > Menu i wybierz edycję górnej nawigacji. W sekcji Dodaj element menu wybierz Strony, a następnie wyszukaj podstronę bloga, którą utworzyliśmy w kroku pierwszym. Więcej o edycji menu na stronie przeczytasz w innym poradniku, który przygotowałem: Jak zrobić menu w WordPress.

Możesz nazwać nową zakładkę w menu po prostu Blog, ale też wybrać inne określenie, w zależności od tego, co bardziej przypadnie do gustu Twoim użytkownikom. Inne warianty, to np. Poradnik, Baza Wiedzy, czy Encyklopedia lub Słownik.

W samym menu możesz również podpiąć tylko jedną z kategorii na blogu, np. gdy utworzyliście grupę wpisów o nazwie Aktualności. W edycji menu znajdź zakładkę Kategorie i wybierz właściwą pozycję.  

Jak dodać wpisy do bloga na WordPress?

Teraz pozostaje Ci już tylko rozwijać swojego bloga w taki sposób, by był ciekawy dla użytkowników. Jeśli stawiasz dopiero pierwsze kroki w z WordPressem, zachęcam do przejrzenia innych poradników na moim blogu, w tym np. Jak edytować wpisy w WordPress?

Podczas dodawania wpisów pamiętaj, by zwracać uwagę na takie elementy jak kategoria, czy odpowiedni obrazek wyróżniający. Tego typu elementy wyświetlają się bezpośrednio na liście wpisów, więc gdy o nich zapomnisz, możesz zaburzyć wygląd całego bloga. 

Jeśli potrzebujesz pomocy w konfiguracji strony z wpisami, skontaktuj się z nami przez formularz poniżej. W ramach opieki nad stroną WordPress nie tylko stworzymy dla Ciebie idealnego bloga do potrzeb Twojego biznesu, ale też doradzimy, jak wzbogacić wpisy, by ruch zdobywany na postach pozwolił Ci zdobywać nowych klientów.

Zadbam o Twoją stronę internetową

Wypełnij poniższy formularz - odezwę się do Ciebie, by porozmawiać o Twojej stronie internetowej.    Wysyłając wiadomość, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu przygotowania oferty.
    🔒 Twoje dane są bezpieczne.

    Copyright 2024 WooCado - Opieka nad stroną Polityka prywatności