Szybkie wsparcie: 511 280 732 lub [email protected]
Dominik Krawiec ✅ Ekspert SEO & WordPress

10 przydatnych wtyczek do pozycjonowania stron WordPress

Pozycjonowanie strony internetowej opartej o system WordPress jest możliwe dzięki bogatej bibliotece wtyczek pozwalających dostosować witrynę do wymogów algorytmów wyszukiwarki. W tym poradniku pokażę Ci, jak możesz skonfigurować kluczowe funkcjonalności, by Twoja strona zdobywała wyższe pozycje w Google. Przedstawię też przykładowe strategie pozycjonowania, które możesz wprowadzić w swojej firmie.

Czym jest pozycjonowanie stron?

Doświadczeni specjaliści SEO znają multum zawiłych technik związanych z optymalizacją techniczną, czy też zdobywaniem linków zewnętrznych. W przypadku tych dwóch czynników rankingowych przyda Ci się ich pomoc. Nadal jednak wiele rzeczy można zrobić samodzielnie, by zapewnić podstawy pod profesjonalne pozycjonowanie w przyszłości.

Pozycjonowanie w Google jest szeregiem działań, które mają na celu uzyskanie wysokich pozycji w rankingu. Zwykle celem jest dotarcie do tzw. TOP10 na wybrane frazy kluczowe. W istocie jednak największy ruch z wyszukiwarki zapewniają trzy pierwsze pozycje (tzw. TOP3). Z danych wynika, że to te strony zbierają najwięcej klików w Google. Celem pozycjonowania jest więc uzyskanie pierwszej pozycji na słowa kluczowe najważniejsze dla naszego biznesu.

Obok technicznego SEO oraz linkbuildingu, trzecią ważną (a może nawet najważniejszą) rzeczą jest content, który publikujesz na swojej stronie www. Google wprowadziło algorytm o nazwie Helpful Content, który obecnie wiedze prym wśród innych elementów składających się na cały proces oceny Twojej witryny przez wyszukiwarkę.

Weryfikuje on, czy tworzysz treści pomocne dla użytkowników. Jak jednak Google ocenia, czy dany tekst rozwiązuje ich potrzeby? Pojawiają się tutaj dwa kolejne elementy – semantyka oraz autorytet domeny.

Jak Google pozycjonuje strony w swoim rankingu?

Mówi się, że wyszukiwarka posiada ponad 2000 różnych czynników rankingowych, a na ich podstawie określana jest jakość strony oraz dopasowanie do danego zapytania wpisywanego przez użytkownika.

Oto przykładowe kryteria, które wpływają na pozycje strony WordPress w Google:

Czynnik rankingowyKrótkie wyjaśnienie
Treść stronyAnaliza zawartości strony pod kątem tematu i jakości.
Słowa kluczoweUżycie istotnych fraz na stronie, które określają jej temat.
Linki zwrotneLinki z innych stron, które działają jak rekomendacje.
Mobile-friendlyDostosowanie strony do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.
Szybkość ładowaniaTempo, z jakim strona ładuje się w przeglądarce.
BezpieczeństwoUżywanie bezpiecznego połączenia (HTTPS) dla ochrony użytkowników.
UżytecznośćŁatwość nawigacji i przyjazność strony dla użytkownika.
Czynniki społecznościowePopularność strony w mediach społecznościowych.
Czynniki behawioralneSposób, w jaki użytkownicy wchodzą i zachowują się na stronie.
Aktualizacje algorytmuZmiany w algorytmach Google, które wpływają na ocenę stron.

Strony oparte o system WordPress świetnie nadają się do pozycjonowania. Sam CMS posiada sporo udogodnień dotyczących tworzenia treści oraz optymalizacji całej witryny.

Co ustawić w WordPressie na początek, by strona dobrze się pozycjonowała?

Aby dodać stronę do indeksu Google, musisz odblokować dostęp dla robotów wyszukiwarki (tzw. googlebotów). W ten sposób dasz im sygnał, że mogą analizować i wyświetlać witrynę.

Odblokuj indeksowanie witryny WordPress

Pierwszym krokiem jest więc upewnienie się, że nie blokujesz indeksacji. W panelu zarządzania WordPress znajdź zakładkę Ustawienia > Czytanie. Zaraz nad przyciskiem zapisu powinna znajdować się tam opcja „Widoczność w wyszukiwarkach”. Upewnij się, że pole jest puste (odznaczone):

ustawienia indeksowania wordpress

Jeśli zaznaczysz opcję „Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny”, w kodzie strony zostanie dodany specjalny tag meta robots noindex, który będzie informował roboty, by pomijały tę stronę. Tego oczywiście nie chcemy, dlatego ważne jest, by zwrócić na to uwagę.

Ustaw przyjazne adresy

W drugim kroku należy ustawić tzw. przyjazne adresy (z ang. friendly URL).

friendy ulr wordpress seo

W zakładce Ustawienia przejdź tym razem do Bezpośrednie odnośniki. Wybierz tutaj opcję Nazwa wpisu lub Własny format.

Ustawisz tym samym schemat adresu swoich wpisów, który będzie przyjazny dla użytkowników i wyszukiwarek. Zamiast wordpresso.pl/?p=234, od teraz treści dostępne będą pod milszym dla oka wordpresso.pl/przykladowy-wpis/. Lepiej to wygląda, prawda?

Dodatkowo możesz ustawić prefiks dla kategorii i tagów w swoim WordPressie:

prefix kategorie wordpress

Domyślnie adres kategorii wygląda następująco:

wordpresso.pl/kategoria/pozycjonowanie/,

Aby zmienić ten prefiks /kategoria/, wpisz nowy w pierwsze pole powyżej. Drugie dotyczy taksonomii (domyślnie przedrostek /tag/). W tym przypadku również możesz wybrać unikalny dla siebie fragment przyjaznego adresu URL.

Jakich pluginów użyć do pozycjonowania strony na WordPress?

Yoast SEO

yoast seo logo

Kiedy zapytasz kogoś o wtyczkę do SEO dla WordPressa to większość wspomni właśnie Yoasta. To klasyczny już plugin, który w darmowej wersji oferuje wiele przydatnych konfiguracji, w tym między innymi: mapy strony (sitemap.xml) dla każdego typu treści, optymalizację tagu TITLE oraz META DESCRIPTION, czy danych strukturalnych (schema.org).

Yoast wyposażony jest w moduł analizy treści SEO i czytelności, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie w języku polskim. Nie radzi sobie między innymi z odmianami przez przypadki. Stanowi jednak podstawowe wsparcie odnośnie optymalizacji treści pod wyszukiwarkę Google.


Rank Math SEO

rank math seo logo

Młodsza konkurencja dla Yoasta, która szybko zdobyła popularność wśród osób pracujących ze stronami na WordPress. Rank Math SEO oferuje podobne funkcje i pod względem możliwości optymalizacyjnych dorównuje konkurencji.

Posiada ponadto moduł Instant Index, który wspiera szybką indeksację nowych treści za pośrednictwem Indexing API. To bardzo przydatna funkcjonalność, która sprawia, że często sięgam po ten plugin. Ustawienie odpowiednich opcji nie jest skomplikowane, jednak wymaga wykonania kilku kroków. We wtyczce znajdziemy prosty poradnik, by całość przebiegła pomyślnie.


Really Simple SSL

really simple ssl logo

Wtyczka Really Simple SSL dla WordPressa automatycznie konfiguruje stronę internetową do korzystania z SSL. Obejmuje proste przejście na HTTPS, wsparcie dla certyfikatów Let’s Encrypt, kontrolę konfiguracji serwera, wzmocnienie zabezpieczeń WordPressa i wykrywanie luk w zabezpieczeniach. Dodatkowe funkcje zabezpieczeń obejmują nagłówki zabezpieczające i zaawansowane opcje wzmocnienia zabezpieczeń. Za pomocą prostej konfiguracji zapewnisz swojej stronie poprawne przekierowania 301 z wersji adresowych typu http:// lub http://www.

To ważne podczas podstawowej optymalizacji serwisu, by Google nie indeksowało tych samych treści pod różnymi adresami. Jeśli ktoś podlinkuje do Twojej strony na inny adres niż właściwy, ruch zostanie przekierowany na odpowiedni URL.


Redirection

redirection wordpress logo

Narzędzie do zarządzania przekierowaniami 301 i śledzenia błędów 404. Umożliwia tworzenie i zarządzanie przekierowaniami bez konieczności wiedzy na temat Apache lub Nginx. Obsługuje wyrażenia regularne, umożliwia przekierowania warunkowe (np. w zależności od statusu logowania użytkownika, używanej przeglądarki, źródła odwiedzin), prowadzi szczegółowe logi przekierowań, śledzi błędy 404 i umożliwia ich grupowanie oraz masowe przekierowywanie. Wtyczka wspiera import i eksport przekierowań, w tym z .htaccess Apache i reguł przekierowań Nginx.

Jeśli chcesz łatwo przekierować pojedynczy adres na inny – zrobisz to bez problemu. Wtyczka oferuje łatwy import masowych przekierowań na podstawie prostego arkusza lub 301 na podstawie reguł REGEX. Posiadając więc większą ilość URL do przekierowania, łatwo to wrzucisz w ustawieniach pluginu. Poszczególne adresy możesz też grupować, by zachować porządek w optymalizacji pod pozycjonowanie.


Converter for Media

Wtyczka służy do optymalizacji obrazów poprzez konwersję do formatów WebP i AVIF, co przyspiesza ładowanie stron i redukuje zużycie danych. Automatycznie konwertuje istniejące obrazy w bibliotece mediów, obsługuje nowe obrazy dodawane do witryny, i nie modyfikuje oryginalnych plików. Wtyczka sprawdza kompatybilność przeglądarki z formatem WebP przy ładowaniu obrazu. Wersja Pro oferuje dodatkowe funkcje, w tym wsparcie dla formatu AVIF. Jest prosta w użyciu i nie pozostawia śladów po odinstalowaniu.

Po instalacji, masz tutaj możliwość masowej konwersji na WebP wszystkich grafik w swojej Bibliotece Mediów. Oznacza to, że możesz poprawić wszystkie zdjęcia za jednym razem. W zależności od ich ilości i rozmiaru, może to potrwać krócej lub dłużej – natomiast status ukończenia procesu cały czas się aktualizuje, wskazując też ile grafik pozostało do optymalizacji.


Site Kit od Google

google site kit logo

Ten plugin do pozycjonowania stron na WordPress umożliwia integrację z kluczowymi narzędziami Google, takimi jak Analytics, Search Console, AdSense i PageSpeed Insights. Pozwala to na łatwy dostęp do statystyk i analiz bezpośrednio z kokpitu WordPressa. Użytkownicy mogą uzyskać szczegółowe dane dotyczące wydajności ich witryny, w tym informacje o ruchu na stronie, zarobkach z AdSense oraz szybkości ładowania strony. Wtyczka jest darmowa i oferuje funkcje takie jak łatwa instalacja, zarządzanie uprawnieniami oraz wsparcie dla różnych produktów Google.

Więcej o konfiguracji wtyczki Site Kit pisałem w poradniku dotyczącym dodawania Google Analytics 4 do strony na WordPress. Zajrzyj tam, jeśli chcesz poprawnie skonfigurować analitykę w swojej witrynie.


Internal Link Juicer

internal link juicer logo

Ten plugin automatyzuje proces budowania linków wewnętrznych na stronie. Pozwala na inteligentną konfigurację słów kluczowych, oferuje maksymalną dywersyfikację tekstów linków, a także kontrolę nad stronami, na których linki się pojawiają. Użytkownik ma pełną kontrolę nad liczbą linków na stronę, ich docelowymi adresami URL, oraz zachowaniem dla określonych słów kluczowych. Wtyczka jest wydajna, nie wpływa negatywnie na czas ładowania strony i jest dostępna w wersji darmowej oraz Pro z dodatkowymi funkcjami.

Podczas edycji wpisu lub strony w panelu WordPress, w panelu bocznym zobaczysz specjalną sekcję, w której możesz skonfigurować słowa kluczowe. Jeśli umieścisz tam jakąś frazę, wtyczką przeanalizuje wszystkie pozostałe podstrony i automatycznie wstawi linki wewnętrzne dla dodanego słowa kluczowego.


Inline Related Posts

inline related posts logo

Wtyczka pozwala na automatyczne umieszczanie powiązanych postów w treści strony, zamiast na jej końcu. Jest to niezwykle ważne dla pozycjonowania stron – linkowanie wewnętrzne pozwala swobodnie przejść robotom Google z jednego adresu na inny. Przenosi też moc z linków zewnętrznych, dzięki czemu lepiej pozycjonują się powiązane ze sobą treści.

Plugin oferuje różne style i motywy, wykrywanie przerw w tekście bez zakłócania akapitów lub nagłówków, oraz możliwość automatycznego umieszczania wielu pudełek w postach. Dodatkowo, wtyczka jest kompatybilna z edytorem Gutenberg i nie wpływa negatywnie na szybkość ładowania strony.


All 404 Redirect to Homepage

all 404 to homepage logo

To rozszerzenie umożliwia przekierowanie wszystkich nieodnalezionych stron (błędów 404) na stronę główną lub inną wybraną stronę za pomocą przekierowania 301. Jest to rozwiązanie na uszkodzone linki, które mogą negatywnie wpływać na ranking strony w wyszukiwarkach. Użytkownik po instalacji wtyczki wchodzi w jej ustawienia i definiuje stronę docelową dla przekierowań. Wtyczka prosta w obsłudze, umożliwia monitorowanie i zarządzanie błędami 404.

Jeśli Twoja strona posiada dużo błędów 404 lub też przejąłeś domenę z historią, tego typu rozwiązanie pozwala automatycznie przekierować ruch na stronę główną. W ten sposób robot Google nie zakończy sesji na błędzie 404, lecz przejdzie dalej, by indeksować kolejne części serwisu.


Wtyczki do poprawy szybkości strony

page speed plugin wordpress

Na koniec warto wspomnieć o pluginach do WordPress, które przyspieszają stronę internetową. Jest tu jednak tak wiele różnych opcji, że trudno znaleźć jedną najlepszą wtyczkę. W zależności od serwera, z której korzysta serwis, aż po indywidualne cechy motywów – warto dostosować wybór wtyczki do indywidualnych potrzeb. Przygotowałem osobny poradnik jak poprawić szybkość strony na WordPress.

Wtyczki do pagespeed optymalizują rozmiar skryptów CSS i JS, wprowadzają lazy load na obrazach, a dodatkowo oferują szereg funkcji związanych z pamięcią podręczną. Szybkość witryny odgrywa dużą rolę przy pozycjonowaniu stron www. Warto się więc przyjrzeć wszystkim elementom, które wpływają na to, jak szybko ładuje się nasz serwis.

Podsumowanie

Na pozycjonowanie stron opartych o system WordPress wpływa szereg różnych czynników technicznych, które możesz poprawić za pomocą specjalnych wtyczek. Pamiętaj, że przed instalacją pluginu warto wykonać kopię zapasową, a potem regularnie aktualizować wtyczki wgrane do naszego WordPressa. Sama optymalizacja techniczna SEO to nie wszystko. Niezwykle istotne są też wartościowe treści zaplanowane i tworzone na podstawie strategii opartej o dobrze dobrane słowa kluczowe. Czynniki rankingowe ulegają zmianie, ale jedna kwestia pozostaje niezmienna – wyszukiwarka Google chce dostarczać swoim użytkownikom treści, które rozwiązują ich problemy. Takie też powinniśmy publikować na swojej stronie www.

Zadbamy o Twoją stronę internetową

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista odezwie się do Ciebie, by porozmawiać o Twojej stronie internetowej.



    Wysyłając wiadomość, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu przygotowania oferty.
    🔒 Twoje dane są bezpieczne.

    Copyright 2024 WooCado - Opieka nad stroną Polityka prywatności