Szybkie wsparcie: 511 280 732 lub [email protected]
Dominik Krawiec ✅ Ekspert SEO & WordPress

Jak bezpiecznie zaktualizować WordPress i wtyczki?

Instalacja najnowszych wersji wtyczek może przebiegać bez problemów, ale z drugiej strony może też wygenerować błędy na stronie. Często zdarza się, że jeden plugin nie współgra z innym lub też aktualizowaliśmy go tak dawno temu, że nie jest kompatybilny z szablonem. Jak więc bezpiecznie zaktualizować CMS oraz wtyczki w WordPressie, by nie zepsuć całej strony?

Przede wszystkim podczas każdej aktualizacji masz do wyboru 3 sekcje:

Każdy z tych elementów możesz uaktualnić osobno, dbając o bezpieczeństwo swojej witryny.

Dlaczego trzeba aktualizować stronę na WordPress?

Jeśli jesteś dumny posiadaczem strony internetowej opartej na WordPressie, z pewnością słyszałeś o konieczności regularnego dokonywania aktualizacji. Ale czy wiesz, dlaczego to tak ważne? Pozwól mi przedstawić kilka powodów, dla których nie powinieneś lekceważyć tych aktualizacji.

  1. Bezpieczeństwo – aktualizacje WordPressa zawierają istotne poprawki zabezpieczeń, które eliminują potencjalne luki w zabezpieczeniach. Nieaktualne wersje systemu mogą stać się łatwym celem dla hakerów, co prowadzi do ryzyka utraty danych lub naruszenia prywatności użytkowników. Zabezpieczenie strony internetowej powinno być więc Twoim priorytetem.
  2. Wydajność – kto nie lubi strony, która szybko się ładuje? Aktualizacje często zawierają optymalizacje wydajności, dzięki którym Twoja strona będzie działać szybciej i płynniej. Przyjemniejsze doświadczenie użytkownika to klucz do sukcesu w internecie.
  3. Nowe funkcje – aktualizacje nie tylko poprawiają bezpieczeństwo i wydajność, ale także wprowadzają nowe funkcje. Dzięki nim możesz rozszerzyć możliwości swojej strony, dodając nowe narzędzia do zarządzania treściami czy usprawniając jej pozycję w wynikach wyszukiwania.
  4. Kompatybilność – jeśli korzystasz z wielu wtyczek i szablonów, aktualizacje pomagają w utrzymaniu spójności i kompatybilności między nimi. Starając się zachować harmonię na stronie, unikasz konfliktów i problemów.
  5. Wsparcie techniczne – twórcy wtyczek i szablonów zazwyczaj oferują wsparcie techniczne dla najnowszych wersji swoich produktów. Dlatego, by uzyskać szybką pomoc w razie problemów, ważne jest, aby być na bieżąco z aktualizacjami.

Mając na uwadze te korzyści, nie zapominaj jednak, że przed aktualizacją zawsze warto zrobić kopię zapasową swojej strony internetowej. W ten sposób unikniesz potencjalnych problemów i utraty danych. A po dokonaniu aktualizacji, ciesz się bezpieczeństwem, wydajnością i nowymi możliwościami, jakie przynosi Ci WordPress!

Zwykle idzie szybko, czyli dlaczego nie robisz kopii zapasowej przed aktualizacją?

Twórcy systemu WordPress z każdą kolejną wersją starają się, by była on bezpieczniejszy i łatwiejszy w obsłudze. Dlatego też umożliwiają nam zaktualizowanie najważniejszych pluginów, czy szablonów za pomocą kilku kliknięć. Nigdy nie liczyłem, ale podejrzewam, że wystarczą 3 kliki, by przejść przez cały proces aktualizacji.

Ta zwykle przebiega bezproblemowo, dlatego przyzwyczajamy się, że nic nie może się zepsuć. Z doświadczenia wiem jednak, że zwykle natrafia się sytuacja, gdy aktualizacja nie poszła tak, jak się tego spodziewaliśmy.

W najlepszym wypadku na stronie wystąpią małe błędy, które szybko będziemy w stanie naprawić. W krytycznych sytuacjach jednak Twoja strona może przestać działać na skutek jednego z popularnych błędów spotykanych w WordPressie. Co wtedy zrobić? Najlepiej sięgnąć właśnie po wcześniej utworzoną kopię zapasową plików i bazy danych. A jeśli nie mam backupu? W tym wpisie wyjaśniłem też, co robić w takich sytuacjach.

Jak zaktualizować WordPressa krok po kroku?

Logując się do panelu zarządzania swoją stroną, często na górnym pasku widzisz ikonkę oznaczającą ilość dostępnych aktualizacji.

Klikając w nią, przejdziesz do odpowiedniej sekcji:

Znajdziesz tutaj informację:

Krok 1 – aktualizacja całego systemu

WordPress ma już ponad 20 lat i tylko najwięksi weterani pamiętają jak wyglądała pierwsza wersja. Miałem przyjemność pracować na naprawdę starych WordPressach i – co może niektórych zdziwić – jeszcze na przestrzeni ostatnich miesięcy trafiały się archaiczne wersje, których nikt nie zaktualizował od dekady. Oczywiście, były pełne błędów, a instalacja nowej wersji przypominała pracę sapera nad uzbrojonym ładunkiem wybuchowym.

Rzecz w tym, że każda kolejna wersja WP wprowadza:

  1. Poprawki zabezpieczeń – bezpieczeństwo jest jednym z kluczowych aspektów, które są stale monitorowane i aktualizowane. Usuwanie wirusów ze strony to uciążliwe zadanie, którego nikt nie lubi.
  2. Nowe funkcje – mogą obejmować lepsze narzędzia do edycji treści, usprawnienia w obszarze SEO czy nowe możliwości dostosowywania szablonów.
  3. Poprawki wydajności – nowe wersje mogą zawierać optymalizacje, które przyspieszają ładowanie stron i poprawiają ogólną wydajność systemu.
  4. Usprawnienia interfejsu użytkownika – zmiany w panelu administracyjnym, które czynią go bardziej intuicyjnym i przyjaznym dla użytkownika.
  5. Poprawki błędów – rozwiązują problemy zgłaszane przez użytkowników. Dzięki temu system staje się bardziej stabilny i niezawodny.

Od czasu do czasu zmiany funkcjonalności są dosyć radykalne, stąd możesz zdziwić się, że elementy, do których się przyzwyczailiśmy, wyglądają teraz zupełnie inaczej.

O nowej wersji, WordPress będzie nam przypominał podczas edycji strony:

nowy wordpress dostępny

Ważne – podczas aktualizacji Twoja strona przejdzie w tryb konserwacji. Oznacza to, że przez kilka minut nie będzie dostępna dla użytkowników. Trwa to zwykle moment, ale lepiej nie wykonywać podobnych działań, gdy na stronie występuje wzmożony ruch.

Jeśli jestesmy gotowi i mamy przygotowaną kopię zapasową, możemy kliknąć przycisk aktualizacji:

przycisk aktualizacji

Krok 2 – aktualizacja wtyczek

Jeśli posiadamy już aktualną wersję systemu, możemy przejść do aktualizacji pluginów, które zapewniają naszej stronie różne funkcjonalności. Istotna jest tutaj kolejność – najpierw instalujemy nową wersję WP, a dopiero potem zajmujemy się wtyczkami.

aktualizacja wtyczek i pluginów wp

Przy aktualizacji wtyczek w WordPressie warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych rzeczy, aby uniknąć problemów i utrzymanie prawidłowej funkcjonalności strony. Oto, na co zwrócić uwagę:

  1. Zgodność – upewnij się, że nowa wersja wtyczki jest kompatybilna z Twoją wersją WordPressa. Czytaj opisy wtyczek i wymagania dotyczące wersji WordPressa, aby uniknąć konfliktów.
  2. Opinie i recenzje – przed aktualizacją sprawdź opinie i recenzje innych użytkowników wtyczki. To może dostarczyć cennych informacji o jej niezawodności i działaniu.
  3. Kopie zapasowe – zrób backup swojej strony przed aktualizacją wtyczek. To pozwoli na przywrócenie poprzedniego stanu, jeśli coś pójdzie nie tak.
  4. Historia zmian – przeczytaj historię zmian w wtyczce, aby dowiedzieć się, co zostało poprawione lub dodane w nowej wersji. To pomoże Ci zrozumieć, jakie zmiany wprowadza aktualizacja.
  5. Popularność i wsparcie – wybieraj wtyczki, które są popularne i mają aktywne wsparcie ze strony twórców. To oznacza, że są prawdopodobnie lepiej utrzymane i bardziej niezawodne.
  6. Testowanie – po zaktualizowaniu wtyczki, dokładnie przetestuj swoją stronę, aby upewnić się, że wszystkie funkcje działają poprawnie.
  7. Konflikty – jeśli zauważysz problemy po aktualizacji wtyczki, zwróć uwagę na inne wtyczki lub szablony, które mogą być przyczyną konfliktu. Może być konieczne wyłączenie innych rozszerzeń i testowanie ich jedno po drugim.
  8. Bezpieczeństwo – jeśli dowiesz się o ważnych poprawkach zabezpieczeń w wtyczce, zaktualizuj ją jak najszybciej, aby uniknąć ryzyka ataków.
  9. Regularność – staraj się regularnie aktualizować wtyczki, aby utrzymać stronę w dobrej kondycji. Ignorowanie aktualizacji może prowadzić do problemów z wydajnością i bezpieczeństwem.

Pamiętaj, że aktualizacje wtyczek są ważne dla utrzymania bezpieczeństwa i wydajności Twojej strony WordPress, więc warto z nimi być na bieżąco. Jednakże, zawsze działaj ostrożnie i dokładnie monitoruj, jak zmiany wpływają na działanie Twojej witryny.

Przy każdej pozycji na liście dostępna jest informacja o kompatybilności wtyczki z Twoją wersją WordPressa. Jeśli nie jesteś pewny, czy dany plugin będzie działał prawidłowo lub też od długiego czasu nie wykonywano na Twojej stronie żadnych aktualizacji – możesz wcześniej utworzyć wersję testową swojej witryny, np. za pomocą wtyczki WPvivid.

Przeprowadzając aktualizację na wersji testowej, możemy sprawdzić, czy poszczególne wtyczki i inne elementy strony działają prawidłowo. Dopiero po upewnieniu się, że wszystko gra, aktualizujemy wówczas właściwą witrynę.

Krok 3 – aktualizacja szablonów

Ostatnim krokiem podczas pełnej aktualizacji strony na WordPress, jest instalacja najnowszych wersji szablonów, z których korzystasz. Oprócz głównego motywu Twojej witryny, są to też nieaktywne skórki, których również należy pilnować.

aktualizacja motywu wordpress

Aktualizacja szablonu może wiązać się z utratą części ustawień, które wprowadzaliśmy wcześniej. Warto więc ponownie zatroszczyć się o kopię zapasową, a także skrupulatnie przejrzeć całą witrynę po zaktualizowaniu motywu.

Przeczytaj również: Jak edytować pliki szablonu WordPress?

Ostatni etap, jakim jest testowanie, to niezwykle ważna część. Prześledź ścieżki użytkownika na Twojej stronie, by upewnić się, że nie natrafia na nieprzewidziane błędy. Jeśli posiadasz sklep na WooCommerce, wykonaj próbne zamówienie i sprawdź, czy karta zamówień lub koszyk funkcjonują prawidłowo.

Jak włączyć automatyczne aktualizacje WordPressa?

Często, zwłaszcza dla mniejszych stron, aktualizacja wtyczek, szablonu, czy też całego systemu może przebiegać automatycznie. Pamiętaj jednak o kilku kwestiach:

WordPress w różnych miejscach umieścił dosyć słabo widoczne linki, które pozwalają na włączenie automatycznych aktualizacji. Oto, jak je znadziesz:

Aktualizacja WP – w widoku, w którym byliśmy wcześniej, znajdziesz krótki tekst wraz z linkiem:

automatyczna aktualizacja wordpress core

Aktualizacja wtyczek – przejdź do Wtyczki -> Zainstalowane wtyczki:

automatyczna aktualizacja wtyczek

Przy każdej wtyczce widoczny jest link po prawej stronie „Włącz automatyczne aktualizacje”. W ten sposób możesz wykonać to działanie dla wybranych pluginów.

Innym sposobem jest zaznaczenie wybranych pozycji, a następnie rozwinięcie „Działania masowe” i wybranie opcji dot. automatycznych aktualizacji:

automatyczna aktualizacja wtyczek działania masowe

Aktualizacja motywów – przejdź do Wygląd -> Motywy i kliknij „Szczegóły motywu” przy wybranym szablonie. Wyświetlone zostaną wówczas informacje dotyczące wyglądu, wśród których znajdziesz link do włączenia automatycznych update-ów:

automatyczne aktualizacje motywu

Ostatecznie, decyzja o włączeniu automatycznych aktualizacji zależy od Twojej konkretnej sytuacji i preferencji. Jeśli jesteś pewny, że Twoje wtyczki i szablony są niezawodne i aktualizacje nie spowodują problemów, to automatyczne aktualizacje mogą usprawnić utrzymanie witryny. Jednak zachowaj ostrożność, zwłaszcza jeśli masz niestandardowe rozwiązania lub mniej popularne wtyczki, które mogą być mniej przetestowane niż te popularne.

Zadbamy o Twoją stronę internetową

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista odezwie się do Ciebie, by porozmawiać o Twojej stronie internetowej.



    Wysyłając wiadomość, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu przygotowania oferty.
    🔒 Twoje dane są bezpieczne.

    Copyright 2024 WooCado - Opieka nad stroną Polityka prywatności