Prowadzenie newslettera jest dobrym sposobem na utrzymanie kontaktu ze swoimi czytelnikami. Za jego pomocą możesz nie tylko zatrzymać czytelnika na dłużej, ale też z czasem zamienić go w zadowolonego klienta swojej firmy. W tym poradniku pokażę Ci krok po kroku, jak zrobić własny newsletter za pomocą darmowej wtyczki do WordPress.
Przed rozpoczęciem prac nad newsletterem, musisz zdecydować, z jakiego serwisu do jego obsługi skorzystasz. Na rynku obecnych jest wiele rozwiązań takich jak MailChimp, SendiBlue, czy Mailpoet, czy dedykowana dla WordPressa wtyczka Newsletter – Send awesome emails from WordPress.
W tym poradniku pokażę Ci, jak uruchomić newsletter za pomocą MailerLite, z którego sam korzystałem podczas obsługi swojego newslettera.
Oto największe zalety MailerLite względem konkurencji:
Oprócz powyższych, w MailerLite możesz choćby automatyzować swój email marketing, np. poprzez wysyłanie wiadomości do subskrybentów w określonych godzinach, na podstawie analizy otwieralności maili.
Pierwszym krokiem będzie założenie konta na MailerLite.com:
Po rejestracji, możesz przejść do tworzenia pierwszego formularza zapisu do newslettera lub też pop-upu, który będzie zachęcał czytelników do dołączenie do listy subskrybentów. Przejdź do zakładki Forms, a następnie Embedded forms. Tutaj kliknij przycisk Create form:
Nazwij swój pierwszy formularz. Jeśli masz zamiar umieścić różnego rodzaju formularze w kilku miejscach a stronie, zadbaj, by ich nazwy były łatwe do odróżnienia.
W kolejnym kroku musisz utworzyć lub zaznaczyć grupę subskrybentów, do której będą trafiali użytkownicy po wypełnieniu formularza. Możesz tworzyć wiele list i grupować użytkowników np. ze względu na temat newslettera, czy produkty, które chcesz promować.
Lista subskrybentów to zbiór adresów e-mail osób, które zapisały się na otrzymywanie regularnych wiadomości (np. newsletterów) od konkretnej firmy lub organizacji. Taka lista jest używana do komunikacji z odbiorcami, dostarczania im treści, informacji o promocjach oraz innych istotnych aktualizacji.
Po wybraniu odpowiedniej grupy, możesz przejść do projektu swojego formularza – za pomocą prostego edytora skonfiguruj style, kolory i czcionki dla poszczególnych elementów.
Zauważ, że na samej górze widnieją dwie zakładki: Subscribe form (tutaj edytujesz wygląd formularza), a także Success message – po kliknięcia w niej zobaczysz ekran z wiadomością, którą użytkownik otrzyma po poprawnym zapisaniu do newslettera.
Dodatkowo, w zakładce Settings po prawej stronie możesz dodać do formularza elementy prawne (informacje o cookies, czy przetwarzaniu danych osobowych), czy też skonfigurować przekierowanie na własną podstronę z podziękowaniem za zapis do newsletta.
Po zakończeniu edycji, kliknij przycisk Done editing w prawym-górnym rogu.
Pozostaje teraz przenieść nasz nowy formularz do WordPressa. Zainstaluj wtyczkę MailerLite – signup forms (official):
Po dodaniu pluginu do swojej strony internetowej, przejdź do MailerLite > Settings, gdzie musisz podać klucz API do integracji WordPressa z serwisem MailerLite.
Klucz API znajdziesz w panelu MailerLite, w zakładce Integrations:
Kliknij przycisk Use przy pozycji z API, a następnie Generate new token:
Wpisz nazwę tokena i zatwierdź przyciskiem Create token:
Otrzymasz wtedy ciąg znaków, który należy przekleić do ustawień wtyczki w WordPress. Po jego zatwierdzeniu, w panelu administracyjnym zobaczysz dodatkową zakładkę MailerLite -> Signup forms, a w niej opcję importu formularzy newslettera na stronę:
Po kliknięciu przycisku Add signup forms, wybierz opcję Forms created in MailerLite:
Zobaczysz wtedy formularz, który kilka minut wcześniej utworzyliśmy w panelu MailerLite. Możesz nadać mu nową nazwę oraz zapisać:
Jak możesz zauważyć, pod tytułem widoczny jest tzw. shortcode, za pomocą którego możesz umieścić formularz w wybranym miejscu na stronie. To wszystko! Pozostaje dodać newsletter i dopracować szczegóły wizualne.
Utworzenie newslettera na stronie opartej o WordPress to dopiero początek Twojej przygody z email marketingiem. Poniżej zamieszczam kilka wskazówek, które pomogą Ci rozwijać listę subskrybentów.
Te proste wskazówki pozwolą Ci lepiej rozpocząć tworzenie skutecznego newslettera. Jeśli potrzebujesz pomocy przy jego konfiguracji na stronie WordPress, odezwij się do mnie. Na pewno znajdziemy rozwiązanie!
Wypełnij poniższy formularz - odezwę się do Ciebie, by porozmawiać o Twojej stronie internetowej.