Szybkie wsparcie: 511 280 732 lub [email protected]
Dominik Krawiec ✅ Ekspert SEO & WordPress

Jak dodać certyfikat SSL do strony na WordPress?

Prawidłowo dodany certyfikat SSL gwarantuje Twoim użytkownikom, że ich dane są bezpieczne podczas korzystania ze strony. W tym poradniku pokażę Ci krok po kroku jak zainstalować certyfikat za pomocą darmowej wtyczki Really Simple SSL. Wskażę też alternatywną metodę, w ramach której zmienimy adresy na HTTPS i wykonamy niezbędne przekierowania w pliku htaccess.

Najważniejsze Informacje

Podstawy SSL – dlaczego Twoja strona WordPress potrzebuje certyfikatu SSL?

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) to technologia, która chroni połączenie między przeglądarką użytkownika a serwerem hostingowym, utrudniając przechwycenie danych przez hakerów. Ale dlaczego Twoja strona WordPress potrzebuje certyfikatu SSL? Otóż, strony bez SSL są oznaczone jako ‘Niezabezpieczona’, co może zniechęcać odwiedzających i negatywnie wpływać na wizerunek firmy. Właśnie dlatego warto zainwestować w SSL w WordPressie.

Co więcej, przeglądarka Google Chrome oznacza wszystkie strony bez certyfikatu SSL jako ‘Niebezpieczne’, co może negatywnie wpływać na wrażenia klientów o firmie. Certyfikat SSL/HTTPS jest również wymagany dla sklepów internetowych lub do korzystania z usług płatniczych takich jak PayPal, Stripe, Authorize.net itp.

Obecność certyfikatu SSL oraz certyfikaty ssl są sygnalizowane w pasku adresowym przeglądarki zamkniętą kłódką i adresem URL rozpoczynającym się od HTTPS, co buduje zaufanie użytkowników.

Każda strona obsługująca SSL/HTTPS otrzymuje unikatowy certyfikat SSL do identyfikacji, a przeglądarki ostrzegają użytkowników, jeśli serwer podaje się za HTTPS bez odpowiadającego mu certyfikatu.

Instalacja certyfikatu SSL krok po kroku z wtyczką Really Simple SSL

Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz być ekspertem od bezpieczeństwa internetowego, aby zainstalować certyfikat SSL na swojej stronie WordPress. Dzięki popularnej wtyczce Really Simple SSL, proces ten został uproszczony do jednego kliknięcia. Aby zainstalować certyfikat SSL z tym pluginem, wystarczy przejść do „Wtyczki > Dodaj nową”, a następnie zainstalować i włączyć wtyczkę Really Simple SSL.

really simple ssl

Używanie wtyczki do instalacji certyfikatu SSL jest zalecane ze względu na automatyczną konfigurację witryny i przekierowywanie ruchu na HTTPS. Plugin do WordPressa automatycznie przekierowuje odwiedzających z adresów HTTP na zabezpieczone adresy HTTPS. Ponadto, zmienia ona automatycznie wszystkie linki na stronie na wersje używające HTTPS, co zdecydowanie ułatwia cały proces.

Po aktywacji SSL za pomocą wtyczki Really Simple SSL, konieczne jest ponowne zalogowanie się do panelu administracyjnego WordPress. Aby włączyć SSL na swojej stronie, możesz użyć opcji “aktywuj ssl” w ustawieniach wtyczki.

Jeśli wtyczka Really Simple SSL nie zmieni adresów WordPressa automatycznie, należy ręcznie zmodyfikować ustawienia w panelu ‘Ustawienia > Ogólne’ na adresy z HTTPS. Pamiętaj, że wtyczka Really Simple SSL powinna pozostać aktywna na stronie, aby kontynuować przekierowania i utrzymanie HTTPS.

Alternatywna metoda manualna – zmiana adresów i przekierowania w pliku .htaccess

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz korzystać z wtyczki do instalacji SSL, istnieje alternatywna metoda ręcznej instalacji certyfikatu SSL, która polega na zmianie adresów na HTTPS i wykonaniu niezbędnych przekierowań w pliku htaccess. Stosowanie przekierowań 301 w pliku .htaccess to kluczowy element utrzymania bezpieczeństwa i SEO podczas ręcznego dodawania SSL. Przekierowania 301 dodane do pliku .htaccess zapewniają, że wszystkie żądania HTTP będą przekierowane na ich odpowiedniki HTTPS.

Prawidłowo skonfigurowany plik .htaccess z przekierowaniami 301 gwarantuje użytkownikom bezpieczne doświadczenie przeglądania witryny. Ręczna instalacja certyfikatu SSL obejmuje zmianę adresów witryny tak, aby korzystały z protokołu HTTPS.

Aktualizacja adresu WordPressa i strony głównej

Kiedy już zdecydujemy się na ręczne wdrożenie SSL na naszej stronie WordPress, pierwszym krokiem będzie aktualizacja adresu WordPressa oraz strony głównej. Można to zrobić ręcznie, nawigując do zakładki Ustawienia > Ogólne.

wordpress zmiana http na https

Zaktualizuj adres WordPressa i adres strony (Site Address) zmieniając przedrostek z http na https. Pamiętaj, że każda zmiana adresu strony powinna być dokonana ostrożnie, ponieważ każda pomyłka może spowodować, że strona przestanie działać. Rozważ wykonanie kopii zapasowej swojej strony.

Konfiguracja przekierowań 301 w .htaccess

Kiedy adresy naszej strony WordPressa są już aktualizowane, następnym krokiem będzie konfiguracja przekierowań 301 w pliku .htaccess. Aby stworzyć przekierowanie 301 w pliku .htaccess, należy:

 1. Skopiować plik na komputer.
 2. Otworzyć go do edycji.
 3. Wkleić określony kod na samym początku.
 4. Zapisać z zachowaniem rozszerzenia.
 5. Skopiować z powrotem na serwer.
 6. Podmienić obecny plik.

Spróbuj dodać poniższy kod do pliku htaccess, by wdrożyć przekierowanie z HTTP na HTTPS:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Technika przekierowań w .htaccess opiera się na wykorzystaniu zmiennej SERVER_PORT, która jest zwykle bardziej niezawodna w większości konfiguracji serwerowych. Dla stron działających za reverse-proxy można dodać dodatkowe zasady przekierowań .htaccess, jak pokazano w aktualizacjach niektórych wtyczek, przykładem może być ‘Easy HTTPS Redirection’.

Sprawdzanie poprawności działania przekierowań

Po zakończeniu procesu konfiguracji przekierowań, warto sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie. Możemy to zrobić, wybierając preferowany adres strony w Google Search Console.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy z przekierowaniami SSL, istnieją kroki, które możesz podjąć, takie jak:

Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twojej strony jest najważniejsze, więc jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, warto skonsultować się z profesjonalnym deweloperem lub firmą hostingową.

Rozwiązywanie problemów z zawartością mieszaną po instalacji certyfikatu SSL

Po zainstalowaniu certyfikatu SSL, istnieje ryzyko napotkania problemów z zawartością mieszaną (tzw. mixed content) na stronie, co może prowadzić do ostrzeżeń bezpieczeństwa w przeglądarkach. Zawartość mieszaną tworzą elementy na stronie, które są ładowane za pomocą niezabezpieczonych połączeń HTTP, podczas gdy reszta strony jest ładowana za pomocą bezpiecznego protokołu HTTPS.

Na szczęście istnieją narzędzia deweloperskie w przeglądarkach internetowych oraz serwisy takie jak ‘Why No Padlock?’ które mogą pomóc w identyfikacji niezabezpieczonych elementów na stronie. Możemy również sprawdzić, które media na stronie nie posiadają protokołu HTTPS, poprzez konsolę w przeglądarce lub poprzez weryfikację źródła strony.

Ustawienia narzędzi zewnętrznych po przejściu na HTTPS

Po zakończeniu procesu instalacji SSL i rozwiązaniu wszelkich problemów z zawartością mieszaną, jest jeszcze jedno ważne zadanie do wykonania. Musimy zaktualizować konfigurację narzędzi zewnętrznych, takich jak Google Analytics, aby odzwierciedlić użycie protokołu HTTPS.

Konfigurację Google Analytics można zaktualizować, dodając nowy identyfikator śledzenia (Measurement ID) w ustawieniach wtyczki GA Google Analytics i wybierając ‘Google Tag’ jako metodę śledzenia. Po zmianie ustawień konfiguracji Google Analytics należy poczekać około 24-48 godzin, zanim dane analityczne odzwierciedlą zmiany w wyniku przejścia na HTTPS.

Oprócz Google Analytics, warto również dodać stronę do Google Search Console w wersji HTTPS. Wystarczy zalogować się na konto Google, dodać stronę z przedrostkiem HTTPS i potwierdzić dodanie strony do listy.

Utrzymanie i monitorowanie certyfikatu SSL

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem zarządzania SSL na stronie WordPress jest utrzymanie i monitorowanie certyfikatu SSL.

Zwróć uwagę na ograniczenia liczbę odnowień certyfikatu SSL przez firmy hostingowe, np. do pięciu tygodniowo, tak aby uniknąć czasowej blokady możliwości odnowienia. W przypadku wygaśnięcia płatnego certyfikatu SSL konieczne jest złożenie nowego zamówienia bez możliwości zwrotu za niewykorzystany czas.

W niektórych przypadkach, przy aktywacji płatnego certyfikatu SSL może zostać wymagana dodatkowa weryfikacja, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych kroków i odpowiedzenia na wiadomości e-mail od dostawcy certyfikatu. Włączenie certyfikatu SSL jest istotnym elementem zabezpieczenia strony internetowej.

Certyfikat SSL jest niezbędnym elementem każdej strony WordPress, który gwarantuje bezpieczeństwo danych użytkowników i buduje zaufanie. Można go zainstalować za pomocą wtyczki Really Simple SSL lub ręcznie, aktualizując adresy i konfigurując przekierowania w pliku .htaccess. Po zainstalowaniu SSL, ważne jest monitorowanie i utrzymanie certyfikatu, a także aktualizacja konfiguracji serwisów zewnętrznych. Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twojej strony jest najważniejsze, więc jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, warto skonsultować się z profesjonalnym deweloperem lub firmą hostingową.

Zadbamy o Twoją stronę internetową

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista odezwie się do Ciebie, by porozmawiać o Twojej stronie internetowej.  Wysyłając wiadomość, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu przygotowania oferty.
  🔒 Twoje dane są bezpieczne.

  Copyright 2024 WooCado - Opieka nad stroną Polityka prywatności