Domyślnie WordPress pozwala nam zarządzać komentarzami z poziomu kokpitu. Z tego miejsca możemy je przeglądać, akceptować lub usuwać. W ustawieniach znajdziemy też opcję zupełnego wyłączenia możliwości pozostawienia swojej opinii przez użytkowników. Jeśli jednak zależy nam, by lepiej organizować komentarze na blogu, warto wybrać jedne z systemów, który nam to umożliwi.
Na wielu popularnych stronach opartych o WordPress można znaleźć popularne systemy komentarzy takie jak Disqus, czy komentarze Facebooka. W obu tych przypadkach właściciel witryny musi zintegrować ją z zewnętrznym systemem – w przypadku Disqusa komentarzami możesz zarządzać nie tylko z poziomu dashboardu, ale też panelu użytkownika na ich platformie. Podobnie jest z FB – tutaj możesz konfigurować je przez swój profil w social mediach.
Disqus daje możliwość komentowania jako gość, ale też umożliwia szybkie logowania za pomocą np. konta Google. Zaletą tego systemu jest na pewno to, że po założeniu konta pełni rolę agregatora wszystkich komentarzy, które zostawiamy na blogach wzbogaconych o widżet Disqusa. Z profilu użytkownika możemy sprawdzić jego historię prowadzonych dyskusji.
W przypadku Facebooka do zostawienia komentarza konieczne jest posiadanie profilu na tej platformie. Osobiście nie przepadam za tym systemem – z racji połączenia z prywatnym profilem, zniechęca on użytkowników do pozostawienia opinii pod wpisem. Duża część z nich zwyczajnie nie chce komentować z imienia i nazwiska.
Może Cię zaskoczę, ale najlepszą alternatywą może być zwyczajnie domyślny system komentarzy w WordPress. Duża część osób jest do niego zniechęcona z powodu słabego wyglądu, czy też napływającego spamu. Inni nie chcą np. dawać możliwości umieszczania linków w komentarzach. Tymczasem wszystkie te problemy można w łatwy sposób rozwiązać – w walce ze spamem przydaje się wtyczka Antispam Bee, która skutecznie rozpoznaje i zwalcza śmieciowe wpisy. Wygląd listy komentarzy można natomiast łatwo stylować za pomocą CSS – wcięcia, hierarchia dyskusji i wiele innych rzeczy poprawisz z podstawową znajomością arkuszy stylów.
Jeśli jednak zależy Ci na poprawie domyślnych komentarzy w WordPress, polecam plugin wpDiscuz, który nie wymaga konfiguracji z zewnętrzną platformą.
Aby ją zainstalować, przejdź do biblioteki pluginów w zakładce Wtyczki > Dodaj nową. Wyszukaj rozszerzenie po nazwie, a następnie kliknij przycisk Zainstaluj i Włącz.
Wtyczka wpDiscuz to narzędzie, które zmienia sposób, w jaki ludzie komentują na stronach internetowych opartych na WordPressie. Jest to system komentarzy działający w czasie rzeczywistym, co oznacza, że komentarze pojawiają się bez konieczności odświeżania strony przez użytkowników. Została zaprojektowana, aby współpracować z wbudowanym systemem komentarzy WordPressa, dodając do niego wiele nowych funkcji.
wpDiscuz jest szybka i elastyczna, oferując różne układy komentarzy, które są ładne i nowoczesne. Umożliwia użytkownikom dodawanie komentarzy bezpośrednio w treści postów, co sprawia, że interakcje są bardziej dynamiczne. Dzięki wpDiscuz, użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia na żywo, co sprawia, że rozmowy są bardziej angażujące.
Jedną z kluczowych zalet pluginu jest to, że pozwala na komentowanie społecznościowe z wieloma opcjami logowania, co ułatwia użytkownikom zostawianie komentarzy. Można również oceniać posty, co dodaje kolejny poziom interakcji. Wtyczka jest responsywna, co oznacza, że dobrze wygląda i działa na urządzeniach mobilnych oraz komputerach.
wpDiscuz jest również bezpieczna i ma wbudowane funkcje antyspamowe, co pomaga chronić Twoją stronę przed niechcianymi komentarzami. Użytkownicy mogą edytować swoje komentarze, a administratorzy mają pełną kontrolę nad tym, kto może komentować.
Przechodząc do konfiguracji wtyczki, w pierwszym kroku musi wybrać layout systemu komentarzy, które będą wyświetlane pod wpisami i ew. stronami opublikowanymi w WordPress.
Wybrany widok możemy powiększyć i porównać z pozostałymi. Po dokonaniu wyboru, przechodzimy do ustawienia tzw. Comment Bubble, co ciężko przetłumaczyć na język polski. Wspomniany „bąbel” to ikona wyświetlana z boku wpisu, która wyświetla powiadomienia, gdy pojawi się nowy komentarz. W ten sposób użytkownik jest informowany na żywo o toczącej się dyskusji pod postem. Kliknięcie w ikonę przenosi natychmiast użytkownika do sekcji komentarzy na stronie.
Na tym etapie możemy włączyć wspomnianą opcję lub z niej zrezygnować lub ograniczyć, np. przez wyłączenie powiadomień live. Jeśli chcesz skorzystać z tej funkcjonalności, ustal, z której strony wpisu powinna wyświetlać się interaktywna ikona prowadząca do komentarzy.
W ostatnim kroku wstępnej konfiguracji wtyczki otrzymasz informację o kolejnej ciekawej funkcji wbudowanej w wpDiscuz. Dzięki niej możesz z samej treści wpisu zachęcać użytkowników do skomentowania wybranego akapitu lub części wpisu.
Największą wadą komentarzy na blogach jest to, że wyświetlają się one na samym dole wpisu. Jeśli mamy do czynienia z długim tekstem, bardzo prawdopodobne, że część użytkowników nie zescrolluje tak nisko, by zostawić swój komentarz. wpDisquz rozwiązuje ten problem przez umożliwienie komentowania z dowolnego miejsca w tekście.
Na sam koniec możesz włączyć opcję pozostawiania oceny pod swoimi wpisami. Popularne gwiazdki umożliwiają nie tylko dodanie komentarza z opinią w przedziale 1-5, ale też pozwalają na ocenę bez komentowania. Dzięki temu dostaniesz więcej wartościowych informacji zwrotnych na temat swoich artykułów.
Wtyczka wpDiscuz oferuje szereg dodatków (add-ons), które rozszerzają jej funkcjonalność i pozwalają na dostosowanie systemu komentarzy do specyficznych potrzeb użytkowników. Oto niektóre z dostępnych rozszerzeń:
Przeglądając powyższe opcje, jestem przekonany, że ten system komentarzy ożywi dyskusję pod wpisami na Twoim blogu. Klasyczne komentarze mogą okazać się ograniczone, zwłaszcza, że dzisiejsi użytkownicy są przyzwyczajeni do niektórych funkcji, np. wspominania o innych w swoich rozmowach, czy publikowanie zabawnych GIFów. Jeśli zależy Ci, by tzw. user generated content częściej pojawiał się pod artykułami na stronie, wypróbuj darmową wersję wpDiscuz. Część powyższych dodatków jest płatna, więc upewnij się, na ile będą one przydatne w Twoim przypadku.
Wypełnij poniższy formularz - odezwę się do Ciebie, by porozmawiać o Twojej stronie internetowej.