Szybkie wsparcie: 511 280 732 lub czesc@woocado.pl
Dominik Krawiec ✅ Ekspert SEO & WordPress

Jaki jest najlepszy system komentarzy dla WordPress?

Domyślnie WordPress pozwala nam zarządzać komentarzami z poziomu kokpitu. Z tego miejsca możemy je przeglądać, akceptować lub usuwać. W ustawieniach znajdziemy też opcję zupełnego wyłączenia możliwości pozostawienia swojej opinii przez użytkowników. Jeśli jednak zależy nam, by lepiej organizować komentarze na blogu, warto wybrać jedne z systemów, który nam to umożliwi.

Jakie są wady i zalety systemów komentarzy?

Na wielu popularnych stronach opartych o WordPress można znaleźć popularne systemy komentarzy takie jak Disqus, czy komentarze Facebooka. W obu tych przypadkach właściciel witryny musi zintegrować ją z zewnętrznym systemem – w przypadku Disqusa komentarzami możesz zarządzać nie tylko z poziomu dashboardu, ale też panelu użytkownika na ich platformie. Podobnie jest z FB – tutaj możesz konfigurować je przez swój profil w social mediach.

Disqus daje możliwość komentowania jako gość, ale też umożliwia szybkie logowania za pomocą np. konta Google. Zaletą tego systemu jest na pewno to, że po założeniu konta pełni rolę agregatora wszystkich komentarzy, które zostawiamy na blogach wzbogaconych o widżet Disqusa. Z profilu użytkownika możemy sprawdzić jego historię prowadzonych dyskusji.

W przypadku Facebooka do zostawienia komentarza konieczne jest posiadanie profilu na tej platformie. Osobiście nie przepadam za tym systemem – z racji połączenia z prywatnym profilem, zniechęca on użytkowników do pozostawienia opinii pod wpisem. Duża część z nich zwyczajnie nie chce komentować z imienia i nazwiska.

Jaka jest alternatywa dla Disqus i systemu Facebooka?

Może Cię zaskoczę, ale najlepszą alternatywą może być zwyczajnie domyślny system komentarzy w WordPress. Duża część osób jest do niego zniechęcona z powodu słabego wyglądu, czy też napływającego spamu. Inni nie chcą np. dawać możliwości umieszczania linków w komentarzach. Tymczasem wszystkie te problemy można w łatwy sposób rozwiązać – w walce ze spamem przydaje się wtyczka Antispam Bee, która skutecznie rozpoznaje i zwalcza śmieciowe wpisy. Wygląd listy komentarzy można natomiast łatwo stylować za pomocą CSS – wcięcia, hierarchia dyskusji i wiele innych rzeczy poprawisz z podstawową znajomością arkuszy stylów.

Jeśli jednak zależy Ci na poprawie domyślnych komentarzy w WordPress, polecam plugin wpDiscuz, który nie wymaga konfiguracji z zewnętrzną platformą.

wpDiscuz comments

Aby ją zainstalować, przejdź do biblioteki pluginów w zakładce Wtyczki > Dodaj nową. Wyszukaj rozszerzenie po nazwie, a następnie kliknij przycisk Zainstaluj i Włącz.

Czy warto korzystać z wpDiscuz?

Wtyczka wpDiscuz to narzędzie, które zmienia sposób, w jaki ludzie komentują na stronach internetowych opartych na WordPressie. Jest to system komentarzy działający w czasie rzeczywistym, co oznacza, że komentarze pojawiają się bez konieczności odświeżania strony przez użytkowników. Została zaprojektowana, aby współpracować z wbudowanym systemem komentarzy WordPressa, dodając do niego wiele nowych funkcji.

wpDiscuz jest szybka i elastyczna, oferując różne układy komentarzy, które są ładne i nowoczesne. Umożliwia użytkownikom dodawanie komentarzy bezpośrednio w treści postów, co sprawia, że interakcje są bardziej dynamiczne. Dzięki wpDiscuz, użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia na żywo, co sprawia, że rozmowy są bardziej angażujące.

Jedną z kluczowych zalet pluginu jest to, że pozwala na komentowanie społecznościowe z wieloma opcjami logowania, co ułatwia użytkownikom zostawianie komentarzy. Można również oceniać posty, co dodaje kolejny poziom interakcji. Wtyczka jest responsywna, co oznacza, że dobrze wygląda i działa na urządzeniach mobilnych oraz komputerach.

wpDiscuz jest również bezpieczna i ma wbudowane funkcje antyspamowe, co pomaga chronić Twoją stronę przed niechcianymi komentarzami. Użytkownicy mogą edytować swoje komentarze, a administratorzy mają pełną kontrolę nad tym, kto może komentować.

Ustawienia systemu komentarzy wpDiscuz

Przechodząc do konfiguracji wtyczki, w pierwszym kroku musi wybrać layout systemu komentarzy, które będą wyświetlane pod wpisami i ew. stronami opublikowanymi w WordPress.

layout komentarzy wpdiscuz

Wybrany widok możemy powiększyć i porównać z pozostałymi. Po dokonaniu wyboru, przechodzimy do ustawienia tzw. Comment Bubble, co ciężko przetłumaczyć na język polski. Wspomniany „bąbel” to ikona wyświetlana z boku wpisu, która wyświetla powiadomienia, gdy pojawi się nowy komentarz. W ten sposób użytkownik jest informowany na żywo o toczącej się dyskusji pod postem. Kliknięcie w ikonę przenosi natychmiast użytkownika do sekcji komentarzy na stronie.

comment bubble wp disquz

Na tym etapie możemy włączyć wspomnianą opcję lub z niej zrezygnować lub ograniczyć, np. przez wyłączenie powiadomień live. Jeśli chcesz skorzystać z tej funkcjonalności, ustal, z której strony wpisu powinna wyświetlać się interaktywna ikona prowadząca do komentarzy.

pozycjonowania comment bubble

W ostatnim kroku wstępnej konfiguracji wtyczki otrzymasz informację o kolejnej ciekawej funkcji wbudowanej w wpDiscuz. Dzięki niej możesz z samej treści wpisu zachęcać użytkowników do skomentowania wybranego akapitu lub części wpisu.

cta komentarzy w treści wpisu

Największą wadą komentarzy na blogach jest to, że wyświetlają się one na samym dole wpisu. Jeśli mamy do czynienia z długim tekstem, bardzo prawdopodobne, że część użytkowników nie zescrolluje tak nisko, by zostawić swój komentarz. wpDisquz rozwiązuje ten problem przez umożliwienie komentowania z dowolnego miejsca w tekście.

system opinii pod komentarzami

Na sam koniec możesz włączyć opcję pozostawiania oceny pod swoimi wpisami. Popularne gwiazdki umożliwiają nie tylko dodanie komentarza z opinią w przedziale 1-5, ale też pozwalają na ocenę bez komentowania. Dzięki temu dostaniesz więcej wartościowych informacji zwrotnych na temat swoich artykułów.

Jakie są dodatki do systemu komentarzy wpDiscuz?

Wtyczka wpDiscuz oferuje szereg dodatków (add-ons), które rozszerzają jej funkcjonalność i pozwalają na dostosowanie systemu komentarzy do specyficznych potrzeb użytkowników. Oto niektóre z dostępnych rozszerzeń:

 1. Emoticons: Dodaje emotikony i emoji do komentarzy, umożliwiając użytkownikom wyrażanie emocji.
 2. Media Uploader: Umożliwia użytkownikom przesyłanie obrazów i innych mediów w komentarzach.
 3. Comment Author Info: Pokazuje dodatkowe informacje o autorze komentarza, takie jak profil i dane.
 4. Google ReCaptcha: Zabezpiecza formularz komentarzy za pomocą Google ReCaptcha, aby zapobiegać spamowi.
 5. Widgets: Oferuje widgety do wyświetlania ostatnich komentarzy, najbardziej aktywnych komentarzy itp.
 6. Front-end Moderation: Umożliwia moderację komentarzy bezpośrednio z front-endu strony.
 7. Subscription Manager: Zarządza subskrypcjami komentarzy, umożliwiając użytkownikom łatwe śledzenie dyskusji.
 8. Comment Search: Dodaje funkcję wyszukiwania w komentarzach, ułatwiając znajdowanie konkretnych treści.
 9. Comment Report and Flagging: Pozwala użytkownikom zgłaszać nieodpowiednie komentarze do moderacji.
 10. User & Comment Mentioning: Umożliwia wspominanie użytkowników w komentarzach za pomocą znaku @.

Przeglądając powyższe opcje, jestem przekonany, że ten system komentarzy ożywi dyskusję pod wpisami na Twoim blogu. Klasyczne komentarze mogą okazać się ograniczone, zwłaszcza, że dzisiejsi użytkownicy są przyzwyczajeni do niektórych funkcji, np. wspominania o innych w swoich rozmowach, czy publikowanie zabawnych GIFów. Jeśli zależy Ci, by tzw. user generated content częściej pojawiał się pod artykułami na stronie, wypróbuj darmową wersję wpDiscuz. Część powyższych dodatków jest płatna, więc upewnij się, na ile będą one przydatne w Twoim przypadku.

Zadbamy o Twoją stronę internetową

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista odezwie się do Ciebie, by porozmawiać o Twojej stronie internetowej.  Wysyłając wiadomość, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu przygotowania oferty.
  🔒 Twoje dane są bezpieczne.

  Copyright 2024 WooCado - Opieka nad stroną Polityka prywatności