Szybkie wsparcie: 511 280 732 lub czesc@woocado.pl
Dominik Krawiec ✅ Ekspert SEO & WordPress

Jak wyłączyć komentarze w WordPress?

W większości przypadków komentarze stanowią wartościowy element (tzw. user generated content) wpisu blogowego, pozwalając na prowadzenie dyskusji ze swoją społecznością. Jeśli jednak z pewnych powodów chcesz wyłączyć możliwość komentowania na swojej stronie WordPress, możesz to łatwo zrobić z poziomu panelu administratora. W tym poradniku pokażę Ci krok po kroku, w jaki sposób pozbyć się sekcji z komentarzami na blogu.

Krok 1: Wyłączenie komentarzy dla nowych wpisów

Zacznij od wyłączenia funkcji komentowania dla wpisów, które będą pojawiać się na Twoim blogu w przyszłości. Aby to zrobić, przejdź do zakładki Ustawienia > Dyskusja:

wyłączanie komentarzy wordpress

W sekcji Domyślne ustawienia wpisów odznacz opcję Zezwól na komentowanie nowych wpisów. W ten sposób pod artykułami zniknie możliwość pozostawienia swojego komentarza przez użytkowników.

Pamiętaj jednak, że ten krok dotyczy tylko tekstów, które dopiero opublikujesz. Historyczne wpisy z archiwum nadal będą miały włączone komentarze. Aby się ich pozbyć, przejdź do kolejnego kroku.

Krok 2: Wyłączenie komentarzy dla wszystkich lub pojedynczych wpisów

Teraz masz dwie możliwości – pozbyć się komentarzy ze wszystkich postów na blogu lub też wyłączyć je dla wybranych treści, np. tych, gdzie pojawia się dużo nieprzyjemnych lub śmieciowych dyskusji.

W pierwszym przypadku przejdź do zakładki Wpisy i zaznacz wszystkie pozycje na liście. Następnie w działaniach masowych wybierz pole Edycja.

masowe wyłączanie komentarzy

Pojawi się wówczas pole z polami dostępnymi w edycji masowej postów. Odszukaj po prawej stronie Komentarze i z listy rozwijanej wybierz Nie zezwalaj:

nie zezwalaj na komentarze

Aby wprowadzić zmiany w ustawieniach kliknij przycisk Aktualizuj. Komentarze powinny zostać wyłączone we wszystkich wpisach, które zaznaczyliśmy.

Krok 3: Usunięcie opublikowanych komentarzy na blogu WordPress

Nie zapomnij posprzątać! Wyłączyliśmy możliwość komentowania, ale może okazać się, że dyskusje z przeszłości nadal wyświetlają się pod wpisami na stronie. Jeśli chcesz się ich pozbyć, usuń wszystkie komentarze w zakładce Komentarze.

Jakie są alternatywne sposoby na wyłączenie komentarzy na stronie WordPress

Jest jeszcze kilka innych sposobów na pozbycie się komentarzy ze swojego prywatnego lub firmowego bloga. Jeśli z jakichś powodów powyższe wskazówki nie pozwoliły Ci ich skutecznie wyłączyć, możesz wykorzystać alternatywne metody.

Metoda 1: Wyłączenie funkcji komentowania za pomocą kodu

Aby wyłączyć komentarze oraz wszystkie związane z nimi widoki na stronie WordPress za pomocą kodu, możesz ręcznie dodać odpowiedni kod do pliku functions.php w Twoim motywie lub wykorzystać wtyczkę WP Code do wklejenia kodu w panelu administratora. Poniżej przedstawiam kilka przykładów kodu, które pomogą Ci osiągnąć ten cel:

1. Wyłączenie wsparcia dla komentarzy w postach i stronach

Możesz całkowicie wyłączyć wsparcie dla komentarzy dla nowych postów i stron, używając poniższego kodu. To nie usunie komentarzy z istniejących postów i stron, ale zapobiegnie możliwości dodawania nowych komentarzy.

function disable_comments_support() {
  remove_post_type_support('post', 'comments');
  remove_post_type_support('page', 'comments');
}
add_action('init', 'disable_comments_support', 100);

2. Ukrywanie istniejących komentarzy

Aby ukryć istniejące komentarze na Twojej stronie, możesz użyć poniższego kodu. Kod ten nie usuwa komentarzy z bazy danych; po prostu zapobiega ich wyświetlaniu na stronie.

function hide_existing_comments($comments, $post_id) {
  return array();
}
add_filter('comments_array', 'hide_existing_comments', 10, 2);

3. Wyłączenie sekcji komentarzy w panelu administracyjnym

Jeśli chcesz także ukryć opcje związane z komentarzami w panelu administracyjnym WordPress, możesz dodać poniższy kod:

function disable_comments_admin_menu() {
  remove_menu_page('edit-comments.php');
}
add_action('admin_menu', 'disable_comments_admin_menu');

function disable_comments_post_types_admin() {
  remove_meta_box('commentsdiv', 'post', 'normal');
  remove_meta_box('commentsdiv', 'page', 'normal');
}
add_action('admin_init', 'disable_comments_post_types_admin');

4. Wyłączenie powiadomień o komentarzach

Aby wyłączyć powiadomienia e-mail o nowych komentarzach, możesz użyć poniższego kodu:

function disable_comments_notifications($data, $comment_id){
  return false;
}
add_filter('comment_notification_recipients', 'disable_comments_notifications', 10, 2);
add_filter('comment_moderation_recipients', 'disable_comments_notifications', 10, 2);

Dodanie powyższych fragmentów kodu do pliku functions.php Twojego aktywnego motywu pomoże Ci wyłączyć komentarze oraz powiązane z nimi elementy na Twojej stronie WordPress.

Pamiętaj, że modyfikacje w pliku functions.php powinny być robione ostrożnie, aby uniknąć błędów, które mogą wpłynąć na działanie Twojej strony.

Metoda 2: Wyłączenie komentarzy za pomocą wtyczki

Szybkim sposobem na pozbycie się możliwości komentowania jest instalacja wtyczki Disable Comments, która pozwoli zrobić to za pomocą kilku kliknięć:

disable comments plugin

Zaletą tej wtyczki jest możliwość wyłączenia komentowania dla konkretnych typów wpisów, dlatego jeśli korzystasz z nich na swojej stronie, opcja z pluginem może być dla Ciebie pomocna.

ustawienia wtyczki do wyłączania komentarzy wordpress

Po zaznaczeniu odpowiednich pozycji zapisz zmiany, a komentarze znikną z Twojej strony w wybranych miejscach.

Mam nadzieję, że powyższy poradnik pomógł Ci rozwiązać problem z komentarzami na swoim blogu lub stronie firmowej. Jeśli potrzebujesz jednak dalszej pomocy w tym temacie, skontaktuj się z nami przez poniższy formularz. Postaramy się pomóc!

Zadbamy o Twoją stronę internetową

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista odezwie się do Ciebie, by porozmawiać o Twojej stronie internetowej.  Wysyłając wiadomość, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu przygotowania oferty.
  🔒 Twoje dane są bezpieczne.

  Copyright 2024 WooCado - Opieka nad stroną Polityka prywatności