Szybkie wsparcie: 511 280 732 lub [email protected]
Dominik Krawiec ✅ Ekspert SEO & WordPress

WordPress nie wysyła wiadomości – jak szybko to naprawić?

Formularz kontaktowy może nie działać z wielu powodów – od błędnej konfiguracji wtyczki po problemy z serwerem, na którym umieszczona jest strona. W tym poradniku pokażę Ci, jak szybko zweryfikować źródło problemów z formularzem, który nie wysyła maili.

Po co tracisz czas?

Ciągłe wprowadzanie poprawek na swojej stronie to uciążliwe zajęcie.
Z pewnością masz ważniejsze sprawy na głowie.
Zadbam o Twojego WordPressa.

... jeśli koniecznie chcesz zrobić to samodzielnie

Wykonaj poniższe kroki.

 1. Przejdź do zakładki Wtyczki > Dodaj nową.
 2. Wyszukaj i zainstaluj plugin WP Mail SMTP.
 3. Zaktualizuj ustawienia serwera SMTP – adres, port, nazwę użytkownika i hasło.
 4. Przejdź do WP MAIL SMTP > Narzędzia.
 5. Wyślij testową wiadomość na swój adres email.

Dlaczego WordPress nie wysyła wiadomości?

Wiadomości ze strony internetowej mogą być wysyłane na dwa sposoby:

W skrócie, główna różnica polega na tym, że SMTP jest zwykle bardziej niezawodny i skuteczny w dostarczaniu e-maili w porównaniu do funkcji mail() w PHP, która jest prostsza w użyciu, ale może mieć problemy z wysyłką.

Jeśli przy próbie wysłania maila z formularza kontaktowego widzisz komunikat o błędzie, np. taki:

wystąpił problem z wysłaniem twojej wiadomości

prawdopodobnie problem leży w złych ustawieniach funkcji mail() lub właśnie protokołu SMTP. Zanim jednak przejdziemy dalej, upewnij się, że błędu nie można naprawić w prosty sposób – poprawiając konfigurację formularza, np. w Contact Form 7.

adres wysyłającego nie jest w domenie twojej witryny

Jak widzisz na powyższym screenie, pod polem Nadawca wyświetla się komunikat o błędnej konfiguracji. Upewnij się, że wszystko w Twoim formularzu jest odpowiednio ustawione, a wtyczka do formularzy nie informuje o żadnych błędach.

Jak włączyć obsługę protokołu SMTP w WordPress?

Aby poprawnie uruchomić wysyłkę maili przez STMP, możesz skorzystać z jednej z popularnych wtyczek, np. WP Mail SMTP lub  Easy WP SMTP

wp mail smtp instalacja

Po włączeniu pluginu, od razu przejdziesz do ustawień:

konfiguracja wtyczki wp mail smtp

Do podjęcia dalszych kroków potrzebne będą dane na temat serwera Twojej poczty. Znajdziesz je w panelu hostingu lub mailu, który otrzymałeś po założeniu skrzynki pocztowej w swojej domenie.

Przygotuj:

Jeśli posiadasz te informacje, możesz przejść dalej. W kolejnym kroku wybierz opcję Inne SMTP:

usługa pocztowa smtp

Następnie uzupełnij wymagane informacje:

Dodatkowe ustawienia:

Dwie ostatnie opcje możesz wymusić – zaznacz te pola, jeśli chcesz, by wtyczka nadpisywała ustawienia innych pluginów, np. Contact Form 7.

Następne kroki możesz przeklikać – zostaniesz zapytany o zapis do newslettera oraz zakup wersji PRO. Pomiń te kroki, by przejść do testów ustawień swojej poczty:

sprawdzanie konfiguracji usługi pocztowej

Jak przetestować działanie poczty na WordPress?

Możesz w prosty sposób sprawdzić, czy protokół SMTP działa w przypadku Twojej witryny. Przejdź do kokpitu, a następnie w panelu po lewej stronie znajdź WP MAIL SMTP -> Narzędzia.

Znajdziesz tutaj narzędzie do testowania wysyłki maili za pośrednictwem swojej strony na WordPress:

wyślij e-mail testowy

Wpisz adres, na który chcesz otrzymać testową wiadomość, a następnie kliknij przycisk Wyślij e-mail. Otrzymasz wówczas potwierdzenie, że mail został poprawnie wysłany lub informację o błędzie (w przypadku, gdy protokół SMTP nie zadziałał).

Jeśli cos poszło nie tak, upewnij się jeszcze raz, że wpisane dane do serwera poczty są poprawne. Najczęściej błędy pojawiają się w przypadku złego hasła lub portu. Sprawdź, czy wszystko jest dobrze uzupełnione. W przypadku dalszych problemów, skontaktuj się z pomocą techniczną lub też napisz do nas – zweryfikujemy problem w ramach opieki nad stroną.

Zmiana sposobu wysyłki wiadomości z funkcji mail() na protokół SMTP to jedno z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się problemów z formularzami. Po poprawnej konfiguracji WordPress zaczynie poprawnie wysyłać maile na Twoją skrzynkę pocztową.

Zadbam o Twoją stronę internetową

Wypełnij poniższy formularz - odezwę się do Ciebie, by porozmawiać o Twojej stronie internetowej.  Wysyłając wiadomość, akceptujesz politykę prywatności i wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu przygotowania oferty.
  🔒 Twoje dane są bezpieczne.

  Copyright 2024 WooCado - Opieka nad stroną Polityka prywatności